Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor atesta sau nu titlul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor atesta sau nu titlul de proprietate?

Buna ziua,
As dori sa aflu si eu o parere legata de urmatoarea problema.
Am obtinut prin mostenire un apartament impreuna cu fratele meu
S-a facut o succesiune in baza caruia atat eu si el am obtinut certificatul de mostenitor fiecaruia atribuindu-i-se 1/2 din bunul respectiv.
Ceea ce noi nu am facut ulterior este modificarea contractului casei ,acesta ramanand pe numele defunctului.
Intrebarea mea este urmatoarea:
1.Daca eu il actionez in instanta pe fratele meu pentru iesirea din indiviziune si obtinerea unei sulte priviind 1/2 din valoarea acestui drept,instanta ma va considera proprietar in baza acelui certificat de mosternitor sau trebuie intai dobandirea acestui drept prin rescrierea contractului casei? ( sa fie pe numele meu si al fratelui si abia apoi actionat in instanta)
2.Se poate prescrie acest drept de mostenitor dobandit in urma certificatului de mostenitor ,cata vreme eu nu mai locuiesc fizic in acel apartement?
(platesc doar cota de impozit aferenta)

Multumesc anticipat,
Ana Maria
Deoarece certificatul dvs de mostenitor este din 2002-2004, nu face dovada proprietatii decat impreuna cu titlul de proprietate al defunctului.
Asadar, trebuie sa le depuneti pe ambele la instanta.

Actiunea este una de partaj judiciar. O puteti intitula si iesire din indiviziune, este tot partaj.
Cred ca ati gasit cele doua titulaturi ale actiunilor pentru ca partajul sotilor nu este iesire din indiviziune, proprietatea sotilor fiind una in devalmasie si nu in indiviziune.

obiectul procesului ar fi impartirea bunului detinut in proprietate comuna cu fratele dvs, fie in natura, daca poate fi impartit in 2 loturi, fie atribuirea unuia dintre coproprietari cu obligatia platii unei sulte pentru celalalt, fie vanzarea prin executor si impartirea sumei rezultate.

Succes!
Daca sunteti trecuta in certificatul de mostenitor nu puteti fi exclusa de la mostenire.
Daca nu figurati in certificat existau probleme serioase...

Pentru judecata cu fratele este necesar sa depuneti si actul de proprietate in baza caruia ati mostenit cotele parti.
Va multumesc mult pentru raspuns,tuturor! Numai bine,Ana Maria