Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre iesirea din tara cu copil minor fara acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre iesirea din tara cu copil minor fara acordul tatalui

fosta sotie a plecat cu copilul minor de 5 ani in italia fara acordul meu din luna martie 2013 ,santem divortati ,platesc pensie alimentara lunar iar ea zice ca nu ma lasa sa mai vad copilul niciodata .copilul anul acesta trbuie sa inceapa scoala si are nevoie de pasaport sau procura din partea mea .?
In dispozitivul sentintei, adica la final, ar trebui sa scrie ceva de genul: "Admite actiunea. Incredinteaza minorul .... spre crestere si educare mamei..... Obliga paratul (adica pe Dvs.) la plata pensiei de intretinere in cuantum de ........etc."
Asta inseamna ca are custodia exclusiva si poate iesi cu minorul din tara fara procura din partea Dvs.
din pacate asa scrie ,oricum va multumesc mult si va doresc succes in ativitate
Cand ati divortat, vedeati des copilul pana sa plece ?
Aveti posibilitatea de a deschide proces ca sa obtineti custodie comuna.
Trebuia sa o faceti anterior si nu acum dar o puteti face si acum.
Va fi insa foarte complicat procesul si pentru dvs. si pentru ea.
Este posibil ca procesul sa dureze si un an in fata primei instante daca ea isi angajeaza avocat si acesta stie cum sa tot amane...
Interesul ei este daca este isteata este sa va tot amane...