Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dupa ce a primit amenda, continua cu violentele
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dupa ce a primit amenda, continua cu violentele

Buna seara!

Zice asa "ART. 180
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă."
1. Politia il trimite la inchisoare?Cum
2. Daca politia ii da amenda, huliganul o plateste, iar dupa dupa un timp, iarasi comite fapta ce se intampla in cazul recidivei de acest fel(fiindca huliganul, desi a primit amenda, CONTINUA SA SA FACA ACELEASI FAPTE, sunt cazuri!)
VA MULTUMESC.

E bine sa o depuneti la politie.
Problema este ca legislatia romana nu protejeaza cetateanul aflat in situatia dvs. La un mod de preventie.
In plus, nici legea penala nu prea se ia in serios de la modificarea legii care permitea direct sesizarea instantei.
Admin, administrator
[editat]
2.Dupa o noua plangere penala la politie, aceasta il va trimite in judecata?Dupa cate abateri?Doua, trei?...
3.Poate asociatia sa angajeze avocat sa-l puna la punct bine pe huligan in instanta?Sa punem mana de la mana-toti proprietarii- pentru onorariul avocatului?

4. Am impresia ca huliganul are probleme psihice, unde putem sesiza aceasta pt. a fi internat sau pentru a i se face un control psihiatric?Stiu ca la un spital psihiatric(Voila) a fost adus in camasa de forta(inainte de 89) un barbat care a facut scandal rau.A fost sedat cu injectii etc.
Deci politia colaboreaza cu psihiatrii, sau cum?
5. Pot locatarii sa dea telefon la salvare-sau la ce?-cu un psihiatru in ambulanta ca sa-l inregistreze, sa-l aiba in vedere sau sa sune la politie sa-l duca la neuropsihiatrie?...Nu stiu(nu stim) care-i procedura exacta.
(Cam multe intrebari, dar oamenii vor sa stie detalii)

Va multumesc, va multumim mult.
Admin, administrator
Domnule Cyborg, plangerea se depune de persoana agresata si insultata si nu de asociatie.
Politia poate sa ii aplice amenda administrativa daca doriti si exista martori.
Ar putea sa fie o varianta mai simpla si fara costuri cu avocatul daca politia il va amenda.

Insa, daca individul nu are loc de munca si nici bunuri in proprietate nu cred ca va fi impresionat de amenzile politiei.
Admin, administrator
C.p.p. este foarte explicit in acest sens, ”apărătorul părţii vătămate, al părţii civile şi al părţii responsabile civilmente are dreptul să asiste la efectuarea oricărui act de urmărire penală care implică audierea sau prezenţa părţii căreia îi asigură apărarea şi poate formula cereri şi depune memorii”, daca organul de urmarire nu doreste, nu vad cum sa-l obligi sa participi la audierea invinuitului/inculpatului, fiind aparatorul partii vatamate, de exemplu.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Art. 173 alin. 1 CPP a fost declarat neconstitutional.
Adica aveti calea deschisa...ca avocat...
Admin, administrator