Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu de munca-Recuperare drepturi banesti. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu de munca-Recuperare drepturi banesti. Tribunalul imi cere documente pe care nu le am eu,,,Ce ma fac ?,,,

Buna seara tuturor ma aflu intr-o situatie din care nu stiu cum sa ies
Subiect -Ma aflu in proces cu fostul angajator multiple probleme: Recuperare salarii neplatite. In paralel se afla un alt dosar penal pe numele Firmei si angajatorului. Majoritatea contractelor de munca erau false.Mai precis acesta nu inregistra la ITM adevaratele contracte semnate de noi.Erau facute alte contracte de munca,dar pe 2 sau 4 ore de mnuca/zii
Contract de munca fals dovedit printr-o expertiza facuta de politie prin Institutul National de Expertize..
Tribunalul Litigii de munca imi cere sa depun la dosar actecare sunt la politie si parchet. Imi cere "
Copie certificata pentru conformitate cu originalul ,In doua exmplare
Tribunalul imi cere :,, Sa faceti demersuri la Oficiul National al Registrului Comertului si sa depuneti o furnizare de informatii cu privire la sediul societatii parate,, exact asa scrie.
Mentinez ca eu nu am nici un fel de act. Am fost la politie iar politia mia spus ca nu imi da asa ceva.
Nici cei de la Registrul comertului nu imi da nimic....
Ce fac ? Unde sa mai merg ?
#-o
Poate sa ma indrume cineva din d.voastra ,cat mai corect?
Ma scuzati
Multumesc
Depuneti solicitarea la iTM, in baza legii mentionate de mine mai sus si solicitati ca pana la termenul de judecata sa va elibereze acea copie.

La termenul de judecata, reiterati instantei faptul ca unele dintre documente sunt in custodia Politiei si daca sunt necesare cauzei sa se emita o adresa catre aceasta institutie pentru a le prezenta.
Va cer scuze. dar politia a luat de la ITM CONTRACTUL DE MUNCA SPRE EXPERTIZARE GRAFOLOGICA. Toate sunt la politie deoarece au extins cercetarile si pentru evaziune fiscala,Fals e.t.c
In aceasta situatie, trebuie depus un inscris la instanta in care sa faceti aceste precizari si solicitat instantei sa emita adrese catre ITM si catre Politie/Parchet.
Femeia spune ca toate actele sunt la politie si ca au fost luate de la itm. Eucred ca de la politie nui da nimic,pt.ca nu au voie sa dea din dosar. Dupa parerea mae cred ca instanta ar fii trebuit sa faca adresa catre politie.Dar cum la noi nimic nu mai exista.Probabil ca judecatorul platit din bani publici nici nu citit dosarul,vad ca femeia a specificat deja instanteicum ca documentele se afla la pol

Cornel Vasile, Consilier juridic
Chiar daca a depus la dosarul cauzei astfel de documente, exista si posibilitatea ca instanta sa le solicite din nou.
Cornel Vasile, Consilier juridic