avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu redus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu redus


1.Este legal sa-ti reduca salariul cu 50% ?

2.Lucrez in vanzari si pentru ca nu am am fost de acord cu reducerea salariului si am acceptat varianta cu desfiintarea postului, cu un salariu compensatoriu si trecerea in somaj, mi se cere acum, sa platesc o factura de acum un an, pe care un client nu a achitat-o nici chiar dupa ce a fost chemat in instanta (el castigand procesul, ca nu am avut o comnda ferma pe mail, dupa cum mi s-a comunicat de superiori).
Este legal ceea ce-mi cer?
Ce pot face? Merci.

In acest caz ati procedat bine ca ati acceptat concedierea. Poate, in perioada de somaj, va gasiti alt loc de munca.
Cu cealalta problema, nu se procedeaza bine daca va retine prin stat o suma fara o hotarare judecatoreasca, asa ca e bine sa consultati un avocat si sa-l dati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca sunteti scutita de taxe.
Este legal ceea ce va cere fostul angajator, dar ca sa va oblige la plata este necesar sa obtina impotrivva dvs o hotarare judecatoreasca irevocabila in favoarea lui .
BUNA SEARA!
Revin la problema mea de acum 3 zile. cum am refuzat deja reducerea salariului, nu se mai pune problema acum nici de salarii compensatorii, ci de cum imi desfac contractul de munca.
sunt reprezentant de vanzari, asa cum probabil am mai spus si pentru ca am spus ca este ilegal sa mi se ia din salariu pentru o factura neachitata, mi au spus ca atunci ne vedem in instanta si nu mai am dreptul samai stau la birou.
nu a venit nimeni sa ma dea afara de la birou, dar mi s-a adus o delegatie prin care ma anunta ca incepand cu data de maine va trebui sa stau pe teren sa recuperez debitele restante, de la clientii din Bucuresti. (asta ca sa scape de mine, din firma.nu sunt primul salariat care a patit asa),in delegatie scrie ca ma trimit pe teren, ca o consecinta a neindeplinirii indatoriirilor de servici.
problema este ca nu stiu cum sa procedez maine.(eu nu am semnat aceea delegatie).
este ok sau nu sa plec pe teren. vor sa scape de mine si sa nu mi dea salariu compensatoriu, sa mi desfaca contractul de munca pentru indisciplina??
Ce sa fac? Merci!
1. Daca delegatia cu pricina face parte din atributiile dvs. de serviciu (vezi fisa postului) nu aveti ce face. Cautati sa va indepliniti sarcinile cat mai bine pentru a nu avea motive sa va concedieze disciplinar.
2. Daca asa scrie in delegatia de serviciu, faceti o copie dupa ea sa o aveti pentru orice eventualitate.
3. Sa nu aveti dvs. initiativa incetarii CIM, lasati-l pe angajator sa o faca si daca va veti considera nedreptatit il actionati in judecata.
Este ilegal sa vi se retina din salariu contravaloarea facturii neachitate de unul din clientii firmei. Chiar daca spuneti ca la data cand ati luat comanda, ati gresit ceva, doar instanta de judecata poate stabili ca datorati vreo despagubire firmei.
Iar vreo alta sanctiune disciplinara pe care angajatorii ar fi putut-o lua fata de dvs. este tardiva, intrucat ati spus ca ati luat comanda in urma cu un an si sanctiunea se putea aplica in termen de 30 de zile de la data la care angajatorii au luat cunostinta de savarsirea faptei (si cum acel client a fost deja actionat in judecata, se poate lesne deduce ca macar la acea data angajatorii au cunoscut eventuala dvs. abatere).
Spuneti de delegatie... Firma nu are sediul in Bucuresti?

Alte discuții în legătură

Delegatie MIELUTA MIELUTA BUNA SEARA! Am si eu nevoie de un raspuns urgent. De unde credeam ca voi pleca de la firma de unde lucrez cu un salariu compensatoriu, ca nu am am fost de ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract pentru indisciplina MIELUTA MIELUTA Buna seara, am nevoie de un raspuns, va rog!! Sunt angajata la o firma pe fisa postului scriidu-mi reprezentant vanzari. Mi s-a propus reducerea salariului pe ... (vezi toată discuția)
Acord retinere din salariu/comision brendissima brendissima Este corect ca, printr-un contract de prestari servicii intre angajator si angajat/colaborator, sa se prevada ca salariatul/colaboratorul este de acord ca, ... (vezi toată discuția)