Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Alocatie pentru copil nascut in Italia
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Alocatie pentru copil nascut in Italia

Buna ziua. Ma numesc Vlad si am o fetita in varsta de 4 ani nascuta in Italia.De aproape 2 ani am revenit permanent in Romania si am depus actele pentru alocatia copilului. De atunci asteptam un raspuns si abia acum au spus ca ne va da alocatie incapand cu luna februarie 2014. De aproape 2 ani nu am primit nici in Italia si nici in Romania alocatie. Intrebarea mea este: nu ar trebui sa primim alocatia pentru toata aceasta perioada de timp avand in vedere ca, copilul este cetatean roman si ca altii primesc alocatie chiar de cand sunt nascuti in afara teritoriului Romaniei? Va multumesc anticipat.
Acte necesare pentru alocaţia de stat pentru copii
- cerere pentru acordarea alocatiei de stat pentru copii;
- copie CI/BI părinţi – 1 copie xerox pentru mamă şi 1 copie xerox pentru tată;
- copie si original – certificat de naştere copil;
- copie si original – livret de familie- actualizat ( se trece copilul în livretul de familie la Oficiul de Stare Civilă;
- copie hotărâre de încredinţare, dacă este cazul;
- copie hotărâre de adopţie, dacă este cazul;
- copie acte reşedinţă, în cazul în care unul dintre părinti sau ambii are/au reşedinţa într-una dintre tările U.E;
- extras de cont pe numele titularului, dacă alocaţia se va vira într-un cont bancar;
- Adeverinta de la autoritatile competente de pe teritoriul tarii unde s-a nascut copilul din care să reiasă că nu s-a beneficiat de prestatii echivalente
Buna seara
in luna septembrie m-am mutat si eu in Romania. Am doi copii nascuti in Italia, am mers in Romania sa depun cererea de alocatie pentru copii. Mi s-a spus ca imi trebuie adeverinta de la autoritatile italiene precum ca nu beneficiem de alocatie acolo.
M-am deplasat in Italia la institutia respectiva unde mi s-a spus ca ei nu elibereaza acele acte intr-ucat procedura acum s-a schimbat.....eu trebuie sa completez in Romania formularul E411 si pe baza formularului autoritatile romane cer autoritatii italiene verificarea datelor. Prin urmare nu am ajuns la nici un numitor comun: din Italia nu mi se dau datele iar in Romania nu imi accepta cererea pentru ca nu am toate informatiile. Ce fac acum?
Bealex, utilizator
Buna ziua!Am o fetita de un an si 7 luni nascuta in Italia si nu a beneficiat de alocatie nici in Italia nici in Romania..as vrea sa depun actele pt alocatie in Italia si as dori sa stiu daca primesc si din urma si daca da din ce perioada.Va multumesc anticipat!
Sunt in aceeași situație aștept și eu un răspuns dacă ați rezervat problema va rog să mă ajutați și pe mine

Bealex a scris:

Buna seara
in luna septembrie m-am mutat si eu in Romania. Am doi copii nascuti in Italia, am mers in Romania sa depun cererea de alocatie pentru copii. Mi s-a spus ca imi trebuie adeverinta de la autoritatile italiene precum ca nu beneficiem de alocatie acolo.
M-am deplasat in Italia la institutia respectiva unde mi s-a spus ca ei nu elibereaza acele acte intr-ucat procedura acum s-a schimbat.....eu trebuie sa completez in Romania formularul E411 si pe baza formularului autoritatile romane cer autoritatii italiene verificarea datelor. Prin urmare nu am ajuns la nici un numitor comun: din Italia nu mi se dau datele iar in Romania nu imi accepta cererea pentru ca nu am toate informatiile. Ce fac acum?

@iocaami

Alocatia in Italia se plateste retroactiv penrru o perioada de pana la 5 ani.

Aveti detalii aici:
[ link extern ] /
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal