avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

Are vreun drept concubina dupa moartea concubinului?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:27, 13 Aprilie 2009
Pai fiica concubinului ar trebui sa demonstreze ca au fost lucrurile lui.
Da, se vor judeca si pe baza de probe administrate in fata instantei se va stabili care este situatia.
Procesul este foarte complicat pentru cel care pretinde acele bunuri.

avocat Claudiu Lascoschi
BUNA ZIUA ,
Am si eu o problema pentru care va solicit ajutorul .

locuiesc in concubinaj de aproximativ 7 ani (in apartamentul meu) cu un barbat .
In aceasta perioada copii mei (2 fete) au inceput sa puna problema cum ca ar exista posibilitatea ca dupa decesul meu (daca se va intimpla inaintea lui) copii acestuia vor veni sa isi ceara drepturile dupa tatal lor pentru acesti ani petrecuti impreuna .
Intre noi doi exista o intelegere verbala cum ca nu vor fi pretentii deoarece eu nu am vrut sa primesc nimic din bunurile lui in locuinta mea ,deoarece nu aveam nevoie de nimic , iar aceste bunuri ale lui au ramas integral in locuinta acestuia si se foloseste de ele in exclusivitate fiul cel mic.

In consecinta problema mea ar fi urmatoarea...
exista posibilitatea incheieri unui act legal prin care atit el cit si cei 2 baieti ai lui sa isi prezinte acordul scris cum ca nu vor avea pretentii la nimic dupa moartea tatalui ??? si daca da care este acest act?

va multumesc
Copii dvs , daca nu sunt ai actualului concubin , nu vor avea nici un drept dupa decesul acestuia.
Ultima modificare: Duminică, 12 Aprilie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu ati inteles corect problema .
Nu avem copii impreuna .Eu am doua fete iar el doi baieti din casatoriile anterioare.Eu am casa ,el are casa.Problema este ca el a lasat casa copilului cel mic (fara acte) sa locuiasca in ea,fiind baiat.Ale mele fiind fete s-au casatorit si au casele lor .De aceea am hotarit sa locuim impreuna la mine (in concubinaj) eu fiind singura in locuinta.
Acum insa fetele mele au inceput sa isi faca probleme pentru situatia in care s-ar intimpla sa decedez eu inaintea lui ,situatie incare atit el cit si copii lui vor avea pretentii la ceva despagubiri pentru cit a stat la mine !!!!!! Mie mi sa pare imposibil sa se poata intimpla asa ceva ,insa ele sunt suparate.
Cam asa stau lucrurile .Sper ca acum am explicat mai bine.

Alte discuții în legătură

Vanzare fara sa consulte cu sotia Cosrot Cosrot Buna ziua. Sunt impreuna cu sotul meu de peste 40 ani insa necasatoriti. Acum aproximativ 35 ani, sotul meu a cumparat un loc de casa in comuna Pantelimon. Am ... (vezi toată discuția)
Concubinaj ionita elena ionita elena Buna ziua! Dupa cat timp de convietuire persoanele implicate in relatie au aceleasi drepturi asupra bunurilor dobandite? (in cazul concubinajului) ... (vezi toată discuția)
Copiii mei pot mosteni bunurile concubinei, in cazul decesului meu? comarius comarius Buna ziua ! Daca se poate sa fiu lamurit intr-o problema ... De 16 ani traiesc in concubinaj. In acest timp nu am divortat, avand grija ca, copiilor mei din ... (vezi toată discuția)