Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi concubin
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi concubin

Buna ziua
am o nelemurire pe care cu ajutorul d-tra sper sa o lamuresc:
Mama s-a despartit acum multi ani si in urma divortului a ramas cu apartamentul.Intre timp a cunoscut pe cineva cu care locuieste de mai bine de 13 ani in acel apartament nefiind casatoriti: Acum urmeaza nelamurirea: acel barbat cu care locuieste are dreptul la acel apartament tinand cont ca a muncit toti anii de cand stau impreuna si pot spune ca doar el a lucrat?
Astept raspunsul d-tra care cred ca ma va lamuri
:sorry:
multumesc de raspuns si va doresc o zi buna
In afara de asta, adica de apartament, concubinul ar putea sa va solicite dv. intretinerea pe care i-a prestat-o mamei dv., macar pe ultimii 3 ani. Asa incat, eu una nu l-as da afara. Cum ziceati, e om bun...
asa este dar totusi vrem sa vindem apartamentul daca moare mama si cu el ce facem?
Incercati sa stabiliti de pe-acum cu ei... nici n-a murit mama dv. inteleg.