Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM dupa fuziune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM dupa fuziune

In urma fuziunii dintre soc. X si Y, soc X devine sucursala a soc Y.
Ce se intampla cu CIM-urile salariatiilor, inceteaza sau trebuie incheiate acte aditionale avand in vedere ca s-a schimbat identitatea uneia dintre parti?
Concret cum ati procedat?
Multumesc!

O solutie acceptata este sa inregistrat in cartile d emunca :" Schimbat denumirea societatii prin fuziune"
Eu am folosit aceasta mentiune, e drept nu la fuziune (a fost inversul unei fuziuni, dar cu aceleasi consecinte).
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
Parerea mea e ca ITM ar putea realiza transferul salariatilor in baza actului prin care s-a realizat fuziunea, inregistrat la Registrul Comertului si in baza unei adrese din partea unitatii cedente prin care sa se solicite transferul salariatilor la unitatea cesionara.
Transferul ar urma sa se faca in baza actului de fuziune, in baza C. Muncii si a legii speciale in domeniu.