avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM dupa fuziune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM dupa fuziune

In urma fuziunii dintre soc. X si Y, soc X devine sucursala a soc Y.
Ce se intampla cu CIM-urile salariatiilor, inceteaza sau trebuie incheiate acte aditionale avand in vedere ca s-a schimbat identitatea uneia dintre parti?
Concret cum ati procedat?
Multumesc!

Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 15:05, 22 Aprilie 2009
O solutie acceptata este sa inregistrat in cartile d emunca :" Schimbat denumirea societatii prin fuziune"
Eu am folosit aceasta mentiune, e drept nu la fuziune (a fost inversul unei fuziuni, dar cu aceleasi consecinte).
Ultima modificare: Miercuri, 22 Aprilie 2009
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
Parerea mea e ca ITM ar putea realiza transferul salariatilor in baza actului prin care s-a realizat fuziunea, inregistrat la Registrul Comertului si in baza unei adrese din partea unitatii cedente prin care sa se solicite transferul salariatilor la unitatea cesionara.
Transferul ar urma sa se faca in baza actului de fuziune, in baza C. Muncii si a legii speciale in domeniu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Novatie cim? C_CRISTINA C_CRISTINA Ma voi confrunta cu urmatoarea situatie: pe firma x exista 80 de salariati. Se infiinteaza firma Y pe care se doreste continuarea activitatii firmei x cu toti ... (vezi toată discuția)
Angajate in concediu de crestere.i.c, firma fuzioneaza niste solutiiiii??? Analore Analore Ma lovesc de urmatoarea problema, o societate urmeaza sa fuzioneze prin aborbtie(ea fiind cea aborbita) societatea acesta are 2 angajate care sunt in ... (vezi toată discuția)
Preluare firma de catre alta societate; ce se intampla cu cim ale salariatilor? ContSters37581 ContSters37581 In cazul in care se decide preluarea firmei (cu tot cu salariati) care este procedura in cazul contractelor de munca? Se face concediere colectiva pentru toti ... (vezi toată discuția)