Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura incarcata la intretinere, ma fura ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura incarcata la intretinere, ma fura administratorul

Buna seara,
Sant proprietara unui apartament cu 3 camere din sect.5; de aproape doi ani de zile nu mai locuiesc in acest apartament,ne-am mutat in alt cartier,la casa, iar acest apartament este liber momentan.Pentru ca noua locuinta nu a fost mobilata imediat,am hotarat sa vin din cand in cand acasa in sectorul 5,sa imi mai iau din lucruri,sa ud florile etc.Revin la ap.din sect.5 c-am odata pe saptamana ,sau chiar trec si la doua saptamani.
Am adus la cunostinta comitetului de bloc,administratorului,ca nu mai locuiesc in imobil ci vin numai uneori,si voi plati cheltuielile totale pentru o singura persoana.
Apartamentul are apometre si repartitoare si chiar a fost reabilitat termic in toamna lui 2013.
Am dat toate consumurile cu indexurile la apometre si repartitoare in fiecare luna asa cum ne-a solicitat asociatia.
Consumurile mele de apa, lunare, sunt de maxim 1-2 m la apa rece si 1-2 m la apa calda.Si totusi facturile mele lunare la o singura persoana(care nici nu locuieste in ap.)sunt mereu intre 230-280 Roni/luna.
Pentru luna Decembrie 2013,chiar mi-a calculat suma de plata de 530 Roni,in conditiile in care am avut un consum de 1 m la apa calda.Am intrebat administratorul ce se intampla si mi-a raspuns ca a luat in calcul o greseala mai veche de-a mea din luna Septembrie.
Greseala respectiva era c-am asa: citisem pe apometrul de apa calda din baie indexul gresit,in loc de 341 trecusem pe lista 347.Bineinteles ca in luna respectiva mi-a calculat intretinerea cu indexul acela mai mare,cum trecusem eu.Deci am platit mai mult cu 6 m apa calda.Apoi in urmatoarea luna cand am dat indexurile la apometre,am revenit si am dat 341 cum era pe ceas in realitate.
Administratorul si-a dat seama de greseala mea si nu a zis nimic in Octombrie,dar acum in Decembrie a spus ca sigur am furat apa pe ceas si el este obligat sa recupereze pierderile de la asociatie.
L-am rugat sa verifice personal toate apometrele,cand doreste,am lasat o cheie la un vecin din bloc ,dar degeaba,spune ca am furat la apa si ca nu il intereseaza.
Stie toti vecinii ca in ap.nu locueste nimeni,ca vin foarte rar dar degeaba,nu vrea nici sa auda administratorul.
Va rog foarte mult sa ma invatati unde ma pot adresa,ce pot face in aceasta situatie?
Ma supun oricarui control ,nu am facut nici o ilegalitate,doar am trecut gresit o cifra in tabelul de consumuri.Acea greseala am platito in luna urmatoare la intretinere.

Adam Grecu a scris:

Observ ca insistati pe ideea desfiintarii as. prop., incheierea de contracte direct cu furnizorii, sa nu se mai fure, etc.
Bun asa, insa de cand ma stiu pe acest forum, dvs. veniti cu aceeasi lozinca.
Iata ce va propun:
- daca stati la bloc, acolo in comunitatea dvs., incercati desfiintarea asociatiei, apoi incheiati contracte cu toti furnizorii de servicii si utilitati;
-dupa ce ati realizat cu succes aceste lucruri, veniti aici pe forum si ne prezentati situatia, cum ati reusit, ce ati realizat, ce ati mai vrea sa faceti si nu ati putut sa faceti si din ce cauza si cat de bine este noua situatie;
- daca nu ati reusit, ne spuneti unde este problma, din ce cauza nu ati reusit si ce aveti de gand sa faceti - sa schimbati legislatia, sa va mutati in alta tara, nu stiu, gasiti dvs. o solutie;
Ce ziceti?

Sunteti salariat asociatie? Sau unul din cei care au pretul unui metru cub de apa nedeclarat si platit la pierderi! Si nu uitati stimati proprietari,se schimba contractele si la gaze! Combinate cu factura de curent electric,reduceri!! Asa ca onorabile,cu asta m ai lamurit!
@cerban
Ca sa vezi, numele meu pe forum este la fel ca in CI - deci nu sunt dintr-aia care fura cu metru cub apa. As vrea sa discutam serios, nu niste bazaconii.
De furat la asociatii, firme, banci si ate asemenea, s-a furat, se fura si o sa se fure in continuare, indiferent ce discutam noi pe-aici.
Firmele serioase, pentru a nu mai fi furate, isi angajeaza oameni foarte priceputi pentru a depista pe unde se scurge fluxul de capital si sa stii ca reusesc sa-i depisteze pe faptasi. Am exemple daca vrei: acum, daca discutam de persoane fizice, cine si cu ce ii impiedica sa inteleaga fenomenul - adica sa stie cat de cat legislatie, putina matematica si la fel de putina atentie?
Acolo unde asemenea insusiri lipsesc, niste oameni necinstiti, pot sa profite si iata ce explica mai sus @AncaStanciu, da? Pai ce este asa de greu sa se observe cu foarte mare usurinta aceste potlogarii? Cineva (prostimea) le accepta, le permite aceste fapte si ei, actioneaza cu tupeu.
Ce s-ar intampla daca @AncaStanciu, de exemplu ar avea locuinta la casa, ar avea toate utilitatile contorizate - adica contracte individuale de furnizare, dar nu ar tine sub control informatiile? Te las pe tine cerbanule sa ghicesti...
Sa stii ca eu sunt de acord cu incheierea de contracte individuale de furnizare, insa mai sunt si alte chestiuni care nu prea ai ce le face: energia electrica pe casa scarii, reparatiile pe partile comune - pentru ca, internetul este plin de asemenea exemple - adica cand este de facut ceva, hai sa facem, dar de facut fac doar 2-3. Ei, cei 2-3 mai fac o data, dar observa ca sunt luati de prosti... Pana la urma tre'sa gasesti pe cineva care sa se ocupe, sa tunda gardul, saaiba grija de terasa, de subsol, de casa scarii, etc.
Cum ti-am mai spus, la nivelul tau , la asociatia ta, daca stai la bloc, incearca sa desfiintezi asociatia de proprietari si dupa 1 an, vii aici si ne povestesti ce se intampla pe-acolo.
Sa fiti sanatosi !
In noul cod de procedura civila sunt stipulate si partile comune! Prea multi salariati pentru nimic!! Cam asta e cu asociatiile!! Mai ales pe criza asta! Nu mai zic de penalizarea de 0,2%/zi! La furnizori,mult mai mica! Asa caa!!!

Adam Grecu a scris:

@cerban
Ca sa vezi, numele meu pe forum este la fel ca in CI - deci nu sunt dintr-aia care fura cu metru cub apa. As vrea sa discutam serios, nu niste bazaconii.
De furat la asociatii, firme, banci si ate asemenea, s-a furat, se fura si o sa se fure in continuare, indiferent ce discutam noi pe-aici.
Firmele serioase, pentru a nu mai fi furate, isi angajeaza oameni foarte priceputi pentru a depista pe unde se scurge fluxul de capital si sa stii ca reusesc sa-i depisteze pe faptasi. Am exemple daca vrei: acum, daca discutam de persoane fizice, cine si cu ce ii impiedica sa inteleaga fenomenul - adica sa stie cat de cat legislatie, putina matematica si la fel de putina atentie?
Acolo unde asemenea insusiri lipsesc, niste oameni necinstiti, pot sa profite si iata ce explica mai sus @AncaStanciu, da? Pai ce este asa de greu sa se observe cu foarte mare usurinta aceste potlogarii? Cineva (prostimea) le accepta, le permite aceste fapte si ei, actioneaza cu tupeu.
Ce s-ar intampla daca @AncaStanciu, de exemplu ar avea locuinta la casa, ar avea toate utilitatile contorizate - adica contracte individuale de furnizare, dar nu ar tine sub control informatiile? Te las pe tine cerbanule sa ghicesti...
Sa stii ca eu sunt de acord cu incheierea de contracte individuale de furnizare, insa mai sunt si alte chestiuni care nu prea ai ce le face: energia electrica pe casa scarii, reparatiile pe partile comune - pentru ca, internetul este plin de asemenea exemple - adica cand este de facut ceva, hai sa facem, dar de facut fac doar 2-3. Ei, cei 2-3 mai fac o data, dar observa ca sunt luati de prosti... Pana la urma tre'sa gasesti pe cineva care sa se ocupe, sa tunda gardul, saaiba grija de terasa, de subsol, de casa scarii, etc.
Cum ti-am mai spus, la nivelul tau , la asociatia ta, daca stai la bloc, incearca sa desfiintezi asociatia de proprietari si dupa 1 an, vii aici si ne povestesti ce se intampla pe-acolo.
Sa fiti sanatosi !