Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj sau concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj sau concediu crestere copil

am o fetita cu handicap grad 1,sunt asistent personal,am nascut in septembrie un baietel si am optat sa raman angajata si sa primesc stimulentul de insertie.acum cu 1martie voi fi data in somaj si nu stiu daca mai primesc stimulentul sau sa imi iau concediu crestere copil.cum sa procedez..astept cu nerabdare un raspuns. va multumesc!
1. - Cel mai bine ar fi ca mama copilului sa beneficieze de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).
- In acest timp el poate lucra in continuare si primi salariu.
- Sau poate solicita direct (fara sa intre in CCC) stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica primeste salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 500 lei lunar.
- Actele necesare pentru stimulentul de insertie le procura de la Primarie unde depune apoi actele.

2. - Mama poate beneficia si ea de indemnizatie pentru CCC deoarece in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale liceului.
- Actele necesare pentru indemnizatie pentru CCC le procura de la Primarie unde depune apoi actele.