Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare cu CIM- scap de plata ultimilor 5 ani la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare cu CIM- scap de plata ultimilor 5 ani la sanatate?

In ultimii 5 ani nu am platit asigurari de sanatate deoarece nu am fost salariata. Acum sunt asociat unic si administrator la un SRL. Daca inchei contract individual de munca la propria firma, scap de plata celor 5 ani in care nu am platit la sanatate sau ma vor pune sa platesc din urma?
Multumesc,
Pana la urma cum ramane ?
Vad ca parerile sunt impartite. Daca sun la casa de asig sigur vor solicita plata retroactiva pe ultimii 5 ani.
Sunt oarecum in aceeasi situatie ca initiatorul topicului doar ca in ultimi 5 ani am fost student/somer INSA acum 3 ani am realizat venituri din activ de mantat si acum mi se solicita 10.7% din acel venit.

Va rog sa imi dati un sfat.

Chiar din orice venit se plateste contributia pentru sanatate?
O persoana capata calitatea de asigurat doar daca are o contributie fara intrerupere timp de 5 ani ?
Daca am carte de munca si mai realizaz si venituri trebuie sa platesc din veniturile suplimentare acei 10.7% ?

Sunt asociat intr-o societate comerciala si as dori sa vad care varianta ma avantajeaza ( sa platesc asigurarea medicala din mana sau sa ineg cartea de munca )
Petre Daniel, utilizator