avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare cu CIM- scap de plata ultimilor 5 ani la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare cu CIM- scap de plata ultimilor 5 ani la sanatate?

In ultimii 5 ani nu am platit asigurari de sanatate deoarece nu am fost salariata. Acum sunt asociat unic si administrator la un SRL. Daca inchei contract individual de munca la propria firma, scap de plata celor 5 ani in care nu am platit la sanatate sau ma vor pune sa platesc din urma?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Petre Daniel , utilizator 16:52, 14 Iunie 2010
Pana la urma cum ramane ?
Vad ca parerile sunt impartite. Daca sun la casa de asig sigur vor solicita plata retroactiva pe ultimii 5 ani.
Sunt oarecum in aceeasi situatie ca initiatorul topicului doar ca in ultimi 5 ani am fost student/somer INSA acum 3 ani am realizat venituri din activ de mantat si acum mi se solicita 10.7% din acel venit.

Va rog sa imi dati un sfat.

Chiar din orice venit se plateste contributia pentru sanatate?
O persoana capata calitatea de asigurat doar daca are o contributie fara intrerupere timp de 5 ani ?
Daca am carte de munca si mai realizaz si venituri trebuie sa platesc din veniturile suplimentare acei 10.7% ?

Sunt asociat intr-o societate comerciala si as dori sa vad care varianta ma avantajeaza ( sa platesc asigurarea medicala din mana sau sa ineg cartea de munca )
Ultima modificare: Luni, 14 Iunie 2010
Petre Daniel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie asociat unic aida1 aida1 Ca asociat unic pot sa-mi acord o indemnizatie pe care s-o decontez pe firma? Care ar fi note contabile in acest caz? Multumesc mult, (vezi toată discuția)
Plata asigurare medicala silesax silesax am platit asig medicala pentru pers care nu obtine venituri impozabile din 1993 pina in 2002. apoi nu am mai platit dar 3 ani sa adunat datorii(dupa 3 ani de ... (vezi toată discuția)
Plata contributiilor sociale de catre o persoana fizica VeroRAM VeroRAM Buna seara Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema . Momentan sunt in somaj (mai am 3 luni de somaj) . Am inteles ca este posibil de la momentul in ... (vezi toată discuția)