Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonuri externe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonuri externe

Buna ziua, lucrez la o firma de prestari servicii si am primit de la un angajat bonuri cu valoare de 300 euro. Bonul nu are trecut pe el codul fiscal al firmei mele. Il pot inregistra ca si cheltuiala? Angajatul a spus ca nu a primit factura ci doar acest bon.TVA-ul il pot recupera in acest caz prin formularul D318?
Buna ziua,

Cele 2 intrebari sunt de fapt 3, si la ele am raspuns deja mai sus.

1.) " (soferii mi-au adus doar bonuri, nu facturi)" - Pai nu de bonuri vorbeam? Subiectul era rambursarea pe baza bonurilor !
2.) "Dvs, pe spatele bonurilor trebuie sa inscrieti denumirea firmei, codul de TVA, numarul auto."

3.) % = 401
473 - tva de recuperat
La rambursare 5124 = 473 iar daca nu se accepta rambursarea se face 658 = 473.

Respect,
Dan Preda.
multumesc......