Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz 20 zile lucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz 20 zile lucratoare

Daca unei persoane i se desface contractul de munca in baza art 65(1) si i se aduce la cunostinta ca perioada de preaviz este de 20 zile lucratoare la 4 ore pe zi munca iar celelalte 4 ore este liber sa-si caute un loc de munca cum va fi aceasta persoana pontata de angajator ?
4 ore sau este obligatia angajatorului de a plati angajatul 8 ore?
Pana la finalul perioadei de preaviz trebuie sa va prezentati la serviciu timp de minim 4 ore pe zi, indiferent daca angajatorul va cheama sau nu. In pontaj veti aparea cu 8 ore pe zi si nu va vor fi afectate drepturile salariale si conxe (bonuri de masa, daca societatea acorda).
Pentru a elimina orice risc cu privire la o eventuala concediere disciplinara motivata de neprezentarea dumneavoastra la serviciu in perioada de preaviz, cel mai bine ar fi sa va prezentati in fiecare zi si sa stati/lucrati minim 4 ore.
In perioada de preaviz beneficiat de toate drepturile aferente unui salariat.