Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia minorului acordata tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia minorului acordata tatalui

Cum trebuie procedat pt.ca sa se asigure obtinerea custodiei unui minor de catre tata?
Nici nu ati zis ce varsta are copilul, baiat/ fata, nu ati dat niciun detaliu despre situatie..
Copilul este de sex masculin si are trei ani. Parintii au decis separarea din lipsa de intelegere, nu se mai doreste continuarea mariajului din varii considerente( neintelegere, lipsa comunicare, lipsa preocuparii corespunzatoare a mamei fata de minor, de casa), si tatal doreste sa ii fie incredintat copilul. De teama pierderii copilului, tatal este angrenat in aceasta casnicie.
Acum locuiesc impreuna ? Mama urmeaza sa se mute din acea casa sau tatal ?
Daca mama are conditii bune de locuit, are un loc de munca si a avut grija de copil si are in continuare, sunt sanse mici spre deloc in lipsa acordului ei ca minorul sa locuiasa la tata.
Autoritatea parinteasca va fi exercitata in comun.