Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Casco cu regres
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Casco cu regres

Buna ziua. Am avut un incident cu autoturismul, proprietate leasing. Accidentul nu a fost din vina mea, ci a celui care m-a lovit. Firma de leasing mi-a spus sa repar masina pe polita casco, cu regres. Am dus masina in service. Intrebarea mea este: ce se intampla daca la service, mai gasesc si alte piese care trebuie inlocuite, dar nu apar pe dovada de la politie? (au fost avariate: bara din fata- cei de la asigurari mi-au dat vopsire; grila plastic din bara - inlocuire; dar daca mai sunt si piese in interior avariate care nu s-au vazut la constatare?). multumesc.
dan2607, utilizator
Trimit un mesaj privat
DlGoe a scris:

Trimit un mesaj privat

intradevar , cam asa este!

in schimb "ceilalti" , au niste servici ... jos palaria , dar si costuri de-ti vine .....
Fac o precizare privind daunele cu regres.:
Chiar daca vinovatul nu este soferul auto acoperit de polita CASCO, faptul ca se apeleaza la polita, reprezinta un cost suplimentar de administrare/rezolvare, cost ce nu se recupereaza prin regres de la asiguratorul RCA.Din acest motiv, se pierde bonusul privind reinnoirea politei fara costuri.
In cazul asigurarii flotelor, asigurarea se face pentru tot parcul iar daunele se aplica tot la intreg parcul, in cazul cand exista cel putin o despagubire CASCO in timpul anului de asigurare.
nucu$, utilizator
Buna ziua....va expun urmatoarea situatie si as avea nevoie de ajutor sa inteleg...sotul meu circula pe un drum national cu viteza legala...dintr o curte a aparut un batran cu bicicleta...nu a franat pt ca l lovea ci a incercat sa l evite intrand pe contrasens aproape in sant...dar batranul tinand bicicleta s a dus direct in partea laterala a masinii...avand casco cei de la asigurari fac regres pe batran...noi am specificat ca nu vrem lucrul acesta si au zis ca nu depinde de noi ca asa e procedura...
Ma puteti lamuri daca e legal? Batranul a stat si n spital si va dati seama ca asta ii mai lipsea...multumesc anticipat!
Buna ziua,

In contractele de asigurare CASCO, exista prevederi de substituirea Asigurătorului în exercitarea drepturilor şi acţiunilor Asiguratului sau. Un exemplu de articol este urmatorul:
"În limita despăgubirilor plătite Asiguratului, Asigurătorul este subrogat în toate drepturile Asiguratului / Beneficiarului contra celor răspunzători de producerea şi/sau mărirea daunelor. Asiguratul răspunde de prejudiciile aduse Asigurătorului prin acte care ar împiedica realizarea acestui drept."
Studiati conditiile de asigurare specifice asiguratorului dvs. si veti gasi un articol similar.