Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Casco cu regres
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Casco cu regres

Buna ziua. Am avut un incident cu autoturismul, proprietate leasing. Accidentul nu a fost din vina mea, ci a celui care m-a lovit. Firma de leasing mi-a spus sa repar masina pe polita casco, cu regres. Am dus masina in service. Intrebarea mea este: ce se intampla daca la service, mai gasesc si alte piese care trebuie inlocuite, dar nu apar pe dovada de la politie? (au fost avariate: bara din fata- cei de la asigurari mi-au dat vopsire; grila plastic din bara - inlocuire; dar daca mai sunt si piese in interior avariate care nu s-au vazut la constatare?). multumesc.
dan2607, utilizator
Multumesc frumos! O sa caut!

Numai bine!

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

In contractele de asigurare CASCO, exista prevederi de substituirea Asigurătorului în exercitarea drepturilor şi acţiunilor Asiguratului sau. Un exemplu de articol este urmatorul:
"În limita despăgubirilor plătite Asiguratului, Asigurătorul este subrogat în toate drepturile Asiguratului / Beneficiarului contra celor răspunzători de producerea şi/sau mărirea daunelor. Asiguratul răspunde de prejudiciile aduse Asigurătorului prin acte care ar împiedica realizarea acestui drept."
Studiati conditiile de asigurare specifice asiguratorului dvs. si veti gasi un articol similar.