avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata intretinere bloc

Buna ziua
As dori sa stiu daca administratorul blocului poate modifica destinatia platilor facute prin banca si anume o plata pentru intretinere curenta (fapt precizat pe chitanta de la banca) sa fie transformata in plata pentru penalizari.
Va multumesc, cu respect.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:30, 4 Martie 2014
teodora609 a scris:
As dori sa stiu daca administratorul blocului poate modifica destinatia platilor facute prin banca si anume o plata pentru intretinere curenta (fapt precizat pe chitanta de la banca) sa fie transformata in plata pentru penalizari.

Destinatia banilor platiti de dumneavoastra prin banca este contul asociatiei de proprietari. Asa ca nu schimba nimeni destinatia sumelor platite. Aceste sume intra in contul asociatiei asa cum ati solicitat bancii.
Orice suma de bani ce intra in contul bancar al asociatiei este inregistrata apoi, pe baza extrasului de cont, in evidentele asociatiei.
Asociatia stinge din sumele intrate in cont debitele cele mai vechi, indiferent ca acestea sunt cheltuieli de intretinere, fonduri, reparatii, penalizari, consumuri individuale...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restante la intretinere calinraoul calinraoul Sunt in situatia de restantier la intretinere si s-au acumulat niste penalitati.Intre timp, punand mana pe niste sume de bani am incercat sa platesc din ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari raluctza raluctza Buna ziua.Am o intrebare,la asociatie de proprietari,ce este prioritar sa se achite?ceea condum adica intretinerea mea(apa,caldura,femeie de servici etc),sau ... (vezi toată discuția)
Plata restante intretinere d_mrs d_mrs Sunt in situatia in care am restante la intretinere, la care s-au adaugat penalitati si la care s-au adunat si cote pentru o lucrare de inlocuire a tevilor din ... (vezi toată discuția)