Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata intretinere bloc

Buna ziua
As dori sa stiu daca administratorul blocului poate modifica destinatia platilor facute prin banca si anume o plata pentru intretinere curenta (fapt precizat pe chitanta de la banca) sa fie transformata in plata pentru penalizari.
Va multumesc, cu respect.
teodora609 a scris:
As dori sa stiu daca administratorul blocului poate modifica destinatia platilor facute prin banca si anume o plata pentru intretinere curenta (fapt precizat pe chitanta de la banca) sa fie transformata in plata pentru penalizari.

Destinatia banilor platiti de dumneavoastra prin banca este contul asociatiei de proprietari. Asa ca nu schimba nimeni destinatia sumelor platite. Aceste sume intra in contul asociatiei asa cum ati solicitat bancii.
Orice suma de bani ce intra in contul bancar al asociatiei este inregistrata apoi, pe baza extrasului de cont, in evidentele asociatiei.
Asociatia stinge din sumele intrate in cont debitele cele mai vechi, indiferent ca acestea sunt cheltuieli de intretinere, fonduri, reparatii, penalizari, consumuri individuale...