Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Ce stil de a invata aveti?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Ce stil de a invata aveti?

Eu observ ca ma chinui fara prea mult succes sa invat civilul, am lasat penalul la urma si procedurile. In facultate, liceu etc. obisnuiam sa imi rescriu cursurile, sa imi restructurez materia,si apoi reciteam o data sau de 2 ori si retineam, dar acum simt ca nu mai merge la fel, e prea mult si intra pe o ureche,iese pe cealalta ce invat :stunned: #-o .Voi cum invatati sau repetati, dupa caz?
cel putin de 5 ori :D
Parerea mea e ca intai ar trebui citita materia, astfel incat sa existe o imagine generala (spre exemplu anul trecut puteai sa rezolvi o grila daca stiai titlurile din materie). Apoi trebuie coborat la nivelul fiecarei institutie de drept si citit mai in amanunt. Cred ca daca se toceste...nu e bine...nu e un examen obisnuit sa tii minte materia, pe care o poti uita dupa sustinere.
iulyian a scris:

Parerea mea e ca intai ar trebui citita materia, astfel incat sa existe o imagine generala (spre exemplu anul trecut puteai sa rezolvi o grila daca stiai titlurile din materie). Apoi trebuie coborat la nivelul fiecarei institutie de drept si citit mai in amanunt. Cred ca daca se toceste...nu e bine...nu e un examen obisnuit sa tii minte materia, pe care o poti uita dupa sustinere.

si eu spun la fel dar nu le mai vinde ponturi!:))
Păi mare pont nu prea îi, că eu cel puţin şi alţi câţiva zeci pe care îi cunosc aşa învaţă. În naivitatea mea se pare, până acum am crezut că toată lumea aşa face :rofl: Alte ponturi mai ponturi pt. a se prinde materia mai bine de noi? :fight:
ContSters67724, utilizator
Pai mai este o regula, informatia aflata intr-o discutie se sedimenteaza mai bine decat cea citita, asa ca...