avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Ce stil de a invata aveti?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Ce stil de a invata aveti?

Eu observ ca ma chinui fara prea mult succes sa invat civilul, am lasat penalul la urma si procedurile. In facultate, liceu etc. obisnuiam sa imi rescriu cursurile, sa imi restructurez materia,si apoi reciteam o data sau de 2 ori si retineam, dar acum simt ca nu mai merge la fel, e prea mult si intra pe o ureche,iese pe cealalta ce invat :stunned: #-o .Voi cum invatati sau repetati, dupa caz?
Cel mai recent răspuns: xyzt , utilizator 12:53, 28 Iunie 2009
cel putin de 5 ori :D
Parerea mea e ca intai ar trebui citita materia, astfel incat sa existe o imagine generala (spre exemplu anul trecut puteai sa rezolvi o grila daca stiai titlurile din materie). Apoi trebuie coborat la nivelul fiecarei institutie de drept si citit mai in amanunt. Cred ca daca se toceste...nu e bine...nu e un examen obisnuit sa tii minte materia, pe care o poti uita dupa sustinere.
iulyian a scris:

Parerea mea e ca intai ar trebui citita materia, astfel incat sa existe o imagine generala (spre exemplu anul trecut puteai sa rezolvi o grila daca stiai titlurile din materie). Apoi trebuie coborat la nivelul fiecarei institutie de drept si citit mai in amanunt. Cred ca daca se toceste...nu e bine...nu e un examen obisnuit sa tii minte materia, pe care o poti uita dupa sustinere.


si eu spun la fel dar nu le mai vinde ponturi!:))
Păi mare pont nu prea îi, că eu cel puţin şi alţi câţiva zeci pe care îi cunosc aşa învaţă. În naivitatea mea se pare, până acum am crezut că toată lumea aşa face :rofl: Alte ponturi mai ponturi pt. a se prinde materia mai bine de noi? :fight:
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Mai 2009
ContSters67724, utilizator
Pai mai este o regula, informatia aflata intr-o discutie se sedimenteaza mai bine decat cea citita, asa ca...

Alte discuții în legătură

Examen admitere magistratura noiembrie 2009 andreiajuridic andreiajuridic S-a inscris cineva la examen? Cum stati cu invatatul/repetatul? (vezi toată discuția)
A intrat cineva la magistratura dintre cei de pe aici??? mattei_d mattei_d Ati reusit sa intrati la magistratura?cum a fost?catati invatat?laudati-va aici ca sa stiu si eu ce am de facut in continuare. Sper ca acest subiect sa ne ... (vezi toată discuția)
Carti pentru admitere in inm alisun alisun Buna. As dori sa dau examenul din august pentru INM...2011 :sorry:. Imi puteti recomanda niste carti dupa care sa invat? si niste carti pentru grile? Am una ... (vezi toată discuția)