Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua
Ma numesc Maria si sunt la a doua casatorie si se pare la al doilea divort.Sotul meu este tigan iar eu romanca dar nu asta e problema ci faptul ca eu la divort nu pot sa duc nici un martor deoarece la toti le este frica nu neaparat de el cat si de rudele lui care sunt cu toti in acel cartier iar eu sunt singura, astazi am primit o bataie zdravana cu pumni si picioare si sunt foarte hotarata sa divortez dar nu stiu ce sanse am. Am si un baietel de un an si trei luni .Va rog sa imi dati un sfat
Va multumesc
Eu va sfatuiesc sa va prezentati la medicina legala si sa solicitati eliberarea unui certificat medico-legal care sa ateste faptul ca ati fost lovita si leziunele provocate. Nu de alta, dar este o proba importanta ....atat in cazul unei plangeri penale privind violenta domestica , cat si in cazul procesului de divort.
Ar fi bine sa lasati deoparte frica si sa va adresati organelor de politie....nimeni nu are dreptul sa va loveasca.
stiu ca nu are relevanta etnia dar ma refeream ca toti prieteni si rudele lui de aceasi etnie locuiesc in cartier e un cartier cu multi rromi si la prietenele mele le este frica iar cu rudele mele nu prea tin legatura tot din cauza lui si nu stiu situatia si cum ar putea merge ca martori numai pe baza povestiri de catre mine despre ce se intampla, iar rudele lui sunt tot asa de violente sora lui chiar a vrut sa ma bata ca de ce iam spus ca nu mai vreau sa stau cu el pentru ca toata ziua sta la jocuri de noroc si mai stam si in chirie,
Astazi cand ma batut am chemat politia dar pe cand sa -mi dau datele m-ia luat telefonul si la stricat.ce mai era sa fac de durut ma doare locul unde ma lovit dar nu se vede inca cum sa ma duc la medicul legist si acolo este oricand?
Va multumesc
Sunt din Tg Mures dar si daca ar fi asemenea centru cat as putea sa stam acolo si cu doi copii o fata inca din prima casatorie
[ link extern ]

veti primi si consiliere psihologica , atat dvs , cat si copii.

Rog respectuos a edita mesajele , multumesc.!
stiu ca nu are relevanta etnia dar ma refeream ca toti prieteni si rudele lui de aceasi etnie locuiesc in cartier e un cartier cu multi rromi si la prietenele mele le este frica iar cu rudele mele nu prea tin legatura tot din cauza lui si nu stiu situatia si cum ar putea merge ca martori numai pe baza povestiri de catre mine despre ce se intampla, iar rudele lui sunt tot asa de violente sora lui chiar a vrut sa ma bata ca de ce iam spus ca nu mai vreau sa stau cu el pentru ca toata ziua sta la jocuri de noroc si mai stam si in chirie,
Astazi cand ma batut am chemat politia dar pe cand sa -mi dau datele m-ia luat telefonul si la stricat.ce mai era sa fac de durut ma doare locul unde ma lovit dar nu se vede inca cum sa ma duc la medicul legist si acolo este oricand?
Va multumesc

Stimata doamna,
nu discutam de etnie acuma. Dvs aveti nevoie de dovezi clare din care sa rezulte ca o convieutire cu sotul dvs nu mai este posibila. Mergeti la medicul legist imeidat, chiar de nu aveti absolut nici o zgarietura, nici un semn, nici o vantaie!!! Veti primi un certificat medico-legal in care probabil se va nota faptul ca nu sunt urme. De indata insa ce vor apare semnele, unele pot aparea chiar si dupa o saptamana, sau chiar doua, imediat mergeti iar la medicina-legala si cereti un certificat ML si spuneti medicului ca aceste semne care vor fi deja la acel moment aparute, sunt din loviturile din data de ...
In alta ordine de idei, revin si va spun ca nu trebuie sa antrenati pe nimeni din persoanele din cercul dvs de prieteni sau rude, tocmai pentru a nu le expune.
Cele mai bune dovezi sunt dusmanii sa-i citati in proces ca martori de partea dvs. Si lasa-i sa vorbeasca impotriva dvs. Dvs insa sa aveti pregatite pe o foaie in scris - intrebari - care sa nu uitati sa i le puneti acelor martori atunci cand instanta ii audiaza. este o tactica extrem de avantajoasa, care face ca instanta sa isi formeze imediat o convingere asupra situatiei si care va fi in favoarea dvs. Va trebui insa sa spuneti instantei atunci cand propuneti de martor pe sora sotului care a vrut sa va bata, ca aceasta va dusmaneste, insa pur si simplu nu aveti alti martori decat cei din partea sotului. Instanta atunci stie cum sa procedeze in audierea unor astfel de martori.