Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... DE CE nu scade rata? Euribor a scazut, Credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

DE CE nu scade rata? Euribor a scazut, Credit ipotecar in euro pe 25 ani la Banca

Am un credit ipotecar pe 25 ani la BCR in valoare de 37.000E contractat in august 2007.
In primul an dobanda fixa 250E. Incepand cu august 2008 dobanda variabila. In acest moment 348E.
Dobanda este in funtie de indicele EURIBOR+5%marja bancii.
Anul trecut Euribor era ~6% . Acum Euribor a ajuns la ~1,7% ,deci a scazut cu ~4.3%.
Mentinonez ca ,conform graficului de rambursare calculat in momentul respectiv din totalul ratei de 348E , 330E reprezinta dobanda si 18E rata la credit.Asta ca o imagine de cat ar putea sa scada rata avand in vedere ca aproape toata rata inseamna dobanda in momentul acesta.

Stiu ca sunt foarte multi in situatia acesta. Sunt hotarat sa ma informez temeinic inainte sa pornesc impotriva lor.

A incercat cineva sa discute la banca.Undeva mai sus nu la ghiseu.
A mers cineva la ANPC ?
Justitia ar fi ultima varianta dar am inteles ca daca vrei sa ii dai in judecata o poti face impreuna si cu sustinerea ANPC .

Ce cazuri am mai gasit eu:
[ link extern ]
[ link extern ] /
www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ] /
Ce s-a mai intamplat in acest caz?