Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cat timp se aproba dosarul de indemnizatie CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cat timp se aproba dosarul de indemnizatie CCC?

BUNA SEARA , SE POATE DEPUNE DOSARUL DE INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL INAINTE CU APROXIMATIV DOUA DOUA SAPTAMANI ,DAR IN CERERE EVIDENT SE VA TRECE DATA LA CARE SE POATE INTRA IN VIGOARE? ADICA IL DEPUN ASTAZI SI SOLICIT INTRATUL IN CCC PESTE DOUA SAPTAMANI ATUNCI CAND VA FI TERMENUL LEGAL ? ASTEPT RASPUNS , VA MULTUMESC !
Dreptul reprezentând indemnizația pentru creșterea copilului se cuvine începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nașterii copilului, indiferent de persoana îndreptățită care solicită dreptul, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată.