Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligativitate program vizita pentru tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligativitate program vizita pentru tata

Buna ziua , situatia este urmatoarea : in hotararea judecatoreasca s-a stabilit custodia comuna si programul de vizita al tatalui doua weekend-uri pe luna . Din luna noiembrie nu a mai venit la copil , nu suna sa se intereseze de el , spune chiar ca vrea sa renunte la custodie ca sa nu mai plateasca pensia alimentara . Cum il pot obliga sa respecte programul de vizita ? ( doresc acest lucru pentru copil , el tanjind foarte mult dupa tata ) .
Nu se poate urmări averea părintelui în vederea măririi cuantumului pensiei alimentare, pensia alimentară se stabileşte în funcţie de venitul oficial al respectivului.
Dacă nu-şi execută obligaţiile,este posibil ca, prin executare silită, să seajungă şi la recuperarea restanţelor prin valorificarea bunurilor proprietate, dar numai în limita datoriei .

Singura soluţie pe care o are părintele rezident în vederea asigurării dreptului copilului de a avea 2 părinţi biologici este de a-l ruga frumos pe părintele nerezident să facă bine să-şi viziteze copilul. Atât.
Statul are obligaţia de a asigura dreptul părintelui nerezident de acces la copilul său biologic. ªi nu ne putem plânge că nu o face, aproape standard: weekend-uri, vacanţe acordate prin hotărâri judecătoreşti, inspectori de protecţia copilului la orice reclamaţie a nerezidentului, consiliere psihologică acordată părintelui rezident şi minorului, Poliţie gata să fie martor la refuzul copilului de a pleca cu un cvasinecunoscut, servicii de monitorizare a relaţiilor părinte nerezident-minor, etc. Statul nu poate fi acuzat că nu acordă drepturi părintelui nerezident, în numele interesului major al minorului.
Singurul lucru care este uiat în toate astea este...interesul major al copilului, aşa cum a fost vag schiţat într-o şedinţă a magistraţilor: continuitate, ataşament minor faţă de părinte, istoricul relaţiilor dintre cei doi, etc.