avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort refuzat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort refuzat

Buna seara!Am si eu o intrebare!Sotul meu are o amanta si vrea sa sivorteze sa isi refaca viata.Avem un copil de cinci ani.Daca nu ii acord divortul ce se intampla?Cat poate dura procesul in caz de refuz de divort?Ce poate el sa faca pentru a obtine divortul?
Puteti merge la un avocat sa-i cereti toate variantele sau mergeti la un notar pentru divort la notar, la un mediator sa intelegeti ce e cu medierea...
Gasiti explicatii pe larg aici www.avocatnet.ro/content/art...
Revin cu o intrebare.Daca eu si sotul ne intelegem sa nu divortam deocamdata,dar sa aiba fiecare viata lui ,el in afara si eu cu copilul in tara,ce anume pot face pentru a primi ca un fel de pensie alimentara pentru copil,in timpul casatoriei?Se poate face ceva?De unde sa incep,unde sa merg pntru o cerere de genul asta?Multumesc!
Puteti cere in instanta, dar mai degraba va intelegeti si pentru asta.
Totusi, referitor la divort, sa nu va treziti peste cativa ani ca va fi tot mai dificil sa divortati, acum stiti unde se afla, ce face, nu stim daca nu va va fi dificil de aflat toate astea...
nu aveti nici o sansa sa obtineti pensie alimentara in timpul casatoriei.
singura solutie este o ri va intelegeti, ori, promovati actiune de divirt si in paralel ordonanta presedentiala.

Alte discuții în legătură

Custodie (incredintare) copil minor dupa divort mircea2020 mircea2020 In urma divortului, pe cale amiabila sau nu, din vina ambilor soti sau a unuia, prin instanta sau la notariat, stabilirea custodiei/incredintarii copilului ... (vezi toată discuția)
Divort rapid - un copil minor, fara bunuri de partajat AmaliaPopescu AmaliaPopescu Doresc sa divortez de sotul meu.Tin sa mentionez ca avem un copil impreuna(varsta> 3luni).As vrea sa se termine cat mai repede,fara avocati.Unde pot divorta ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil cu copil mare blueberry23 blueberry23 Buna seara, As dori sa stiu daca in cazul unui divort amiabil pot sa apelez doar la notar, si cam cat ar dura un asemenea proces daca tatal nu imi pune bete in ... (vezi toată discuția)