Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort refuzat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort refuzat

Buna seara!Am si eu o intrebare!Sotul meu are o amanta si vrea sa sivorteze sa isi refaca viata.Avem un copil de cinci ani.Daca nu ii acord divortul ce se intampla?Cat poate dura procesul in caz de refuz de divort?Ce poate el sa faca pentru a obtine divortul?
Eu sunt de parere ca puteti obtine pensie daca faceti dovada ca domnul nu contribuie la intretinerea copilului, puteati obtine si daca locuiti impreuna.
E o cerere admisibila.
gi-jane2, moderator
Daca ati reusit sa va intelegeti in privinta casatoriei poate ca puteti sa va intelegeti si in privinta intretinerii copilului. Incepeti prin a discuta cu tatal.
Sigur ca legea spune ca pruncul trebuie sa manance si daca parintii sai sunt casatoriti... cum altfel?
Era admisibila pe vechiul cod, de ce-ar fi altfel acum?