Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiunea penala poate fi motiv de revizuire ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiunea penala poate fi motiv de revizuire ?

unitatea a formulat o actiune civila impotriva unui salariat.
Actiunea civila a avut ca obiect: angajarea raspunderii patrimoniale pentru gestionarea necorespunzatoare a patrimoniului unitatii.
Unitatea a pierdut procesul. Motivul invocat de instanta:
- instanta a respins actiunea unitatii, intrucat
nu a fost stabilit cu certitudine existenta unui prejudiciu in ceea ce priveste bunurile din patrimoniul unitatii. In consecinta, in lipsa unui prejudiciu cert nu poate fi atrasa raspunderea salariatului in raport cu prevederile art.254 din Codul Muncii.

1. - Totusi, daca unitatea promoveaza o actiune penala,
actiunea penala poate fi motiv de revizuire a actiunii civile ?
2. - In cazul pct.1, odata ce se reactiveaza actiunea civila,
se intrerupe prescriptia ?
Unitatea va fi repusa in termenul de 3 ani
pentru a putea recupera prejudiciul cauzat de angajat ?
~ Conținut șters la cerere ~
Dar daca in procesul penal instanta penala constata vinovatia salariatului,
in sensul ca a prejudiciat unitatea,
atunci aceasta hotarare penala nu poate constitui
motiv de revizuire a hotararii civile
in care s-a spus ca nu se cunoaste prejudiciul si faptuitorul ?
~ Conținut șters la cerere ~
dar daca intre timp unitatea probeaza abia acum intinderea prejudiciului,
pt. ca la acea data inventarul nu fusese finalizat
si nu au fost puse inscrisuri in instanta in sensul acesta ?
Datele de inventar sunt din anul 2012.

Daca in dosarul penal se stabileste vinovatia pe aceste noi probe,
atunci se poate face revizuirea hotararii civile
tinand cont de procesul penal ?

~ Conținut șters la cerere ~