Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hypermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hypermarket

Buna seara. Dupa program am intrat in hipermarketul unde lucram ca sa fac cumparaturi. Intre timp mi s-a facut pofta de ceva dulce si am consumat ceva in valoare de 4 lei. Daca tot am consumat produsul m-am gandit sa nu mai platesc ce consumasem asa ca am lasat ambalajul pe raft. Dupa ce am achitat cumparaturile am fost oprit de un agent de paza si dus la camera de interpelare unde am aratat tot ce aveam la mine. Mi s-a spus ca am fost filmat in timp ce am lasat ambalajele acolo. M-au pus sa dau o declaratie in scris ca am consumat acele produse si sa completez o cerere de demisie de comun acord. Ulterior am platit ce consumasem. Mentionez ca nu a fost chemata politia. Ceea ce as vrea sa stiu este daca mi se va trece ceva in cazier, daca voi primi ceva acte unde sa scrie ca am fost prins consumand alimente,daca voi primi prin posta ca va trebui sa platesc o amenda...ce se va intampla? iar legat de demisie...ce acte va trebui sa iau de la ei?multumesc
mariuusss a scris:

Demisia am completat-o la fata locului. Am ales 55 b(de comun acord). Multumesc pentru raspuns

Demisia nu se poate confunda cu incetarea c.i.m. prin acordul partilor.
Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
As vrea sa mai stiu de ce am fost pus sa dau declaratia in scris odata ce nu voi primi amenda sau nu voi avea cazierul patat?
Va rog respectuos a edita mesajele ! Multumesc.

nu vor exista mentiuni in cazier.
nu sunt avocat dar am "prieteni" care se ocupa cu ,"colectionarea" din hypermarket : lafel patesc si ei .Daca platesc e ok, daca nu, cheama politia si atunci primesc o amenda si atat.Cred ca te-au pus sa dai o declaratie ca sa nu zici ca te-au dat afara fara motiv sau asa ceva.Sti ca daca dai afara pe cineva fara motiv e cam ilegal