avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire contra Amenintare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire contra Amenintare

Buna ziua,

Am niste intrebari despre un caz destul de complicat.
Personal, am publicat intr-un loc public, sub un alias, o serie de afirmatii defaimatoare despre o persoana, dar fara sa mentionez nici macar o singura data numele persoanei. Aici am gresit eu, sub impulsul momentului.
Intre timp, s-au schimbat si niste mail-uri si sms-uri, in aceeasi tema, injurii adresate in ambele parti. Dar nu am amenintat fizic sau direct, nici macar o singura data, si nici nu am agresat persoana in niciun fel.
Tot ce am gresit, si de ce ma fac vinovat, sunt cuvinte scrise, dar in care nu sunt mentionate amenintari fizice.

Cred ca s-ar putea incadra la calomnie ? Sau hartuire ?
Dar prin hartuire eu inteleg atunci cand un individ deranjeaza in mod repetat un alt individ, fara a primii niciun raspuns. Daca se ajunge acolo, si se cer desfasuratoarele de la telefoane din ultimul an sa zicem, se poate observa foarte usor ca eu am efectuat de 20 de ori mai putine apeluri care numarul persoanei care se considera vatamata, decat a efectuat persoana vatamata catre mine. Valabil acelasi lucru si pentru e-mailuri.

Acum intervine cu adevarat partea de amenintare: parintele acelei persoane, m-a sunat intr-o singura zi de 40 de ori cu numar ascuns si nu am raspuns. Intr-un final, seara, cand nu am mai suportat, am raspuns. Desi a sunat cu numar ascuns, s-a prezentat spunandu-si numele si locatia. Dupa 10 minute de injurii si amenintari (dintre care mentionez: "tocmesc 30 de tigani cu 10 lei si venim si te omoram la tine in casa", "eu am facut multi oameni sa dispara, cauta cine eram eu in Bucuresti acum 30 de ani, cauta numele X", "spune-mi cu care ureche auzi mai bine, ca ti-o musc eu pe cealalta, am mai muscat urechea cuiva", "venim peste tine si-ti dam foc"), si alte 5 minute de ascultat o alta persoana, care nu s-a prezentat dar a declarat cam aceleasi lucruri ("eu am aruncat multi oameni in sant", "sper ca umblii cu cutit la tine ca sa-ti desfaci sforile"), am inchis.

Azi, m-a anuntat ca ne vom vedea in sala de judecata in maxim 3 zile, in judetul unde am eu buletinul inregistrat.

Acum, intrebarea mea este de fapt: pentru ce mi-ar putea face plangere ? Injurii adresate in scris ? Calomnie ? Hartuire ? Apelul primit de mine nu este mult mai grav decat sms-uri/mail-uri/postare despre destinatarul sms-urilor dar fara a-i mentiona numele ?
1. Eu ma refer la infractiunea de hartuire comisa de parintele mentionat si nicidecum la un demers importiva fostei prietene. Ce ati publicat dvs. nu constituie o defaimare atata timp cat nu ati mentionat nume, astfel fiind greu de probat ca era o referire la o persoana anume ori pura beletristica.
2. Organul de cercetare este obligat de lege sa dea curs plangerii dvs. si sa hotarasca daca poate incepe urmarirea penala sau nu impotriva faptuitorului.
Ok

1) Pentru a evita orice problema de gen legal, pot pune un fel de Disclaimer de forma: "Simpla asemanare de caracteristici sau nume cu personaje din realitate este pur intamplatoare si regretabila. Aceasta este o poveste si trebuie luata ca atare."

2) Deci ma pot duce la orice sectie de politie sa spun ca doresc depunerea unei plangeri penale in temeiul articolului 208 ? Problema este ca tot ce stiu de la acea persoana este numele si adresa, nu am CNP, numar de telefon (pentru ca in continuare suna cu numai privat).
Plangerea o faceti dvs., recomandabil cu ajutorul unui avocat si o depuneti la sectia de politie de care apartineti. In privinta datelor pe care le detineti, este suficient numele si adresa pentru ca organele sa poata identifica si restul de informatii.
Am depus plangere, si am primit numar de inregistrare. Acum astept sa fiu contactat.
2) "Deci ma pot duce la orice sectie de politie sa spun ca doresc depunerea unei plangeri penale in temeiul articolului 208 ? Problema este ca tot ce stiu de la acea persoana este numele si adresa, nu am CNP, numar de telefon (pentru ca in continuare suna cu numai privat)."

Salut Alex,
am citit pe forumurile din romania legat de blocarea numerelor private(numar ascuns) stiu ca sunt programe care se instaleaza la smartphone-uri sau iphone si e posibil si in optiunea telefonului sa ai asa optiune, sau de identificare numerelor asunse cu un program care se instaleaza pe telefonul tau, mai multa informatie de verificat gasesti la link-urile atasate

[ link extern ] /
[ link extern ] /

gasire numere ascunse
[ link extern ] /

insa aici vezi compatibilitatea telefonului si a retelei pentru a functiona programul [ link extern ] /

Alte discuții în legătură

Hartuire telefonica gukkkk gukkkk Cam ce cerinte trebuie sa aiba o cauza ca sa fie considerate hartuire, daca o persoana te suna cu nr. ascuns. Cam cate zile rand. Cam cate apeluri/sms-uri ... (vezi toată discuția)
Hartuire daniel100 daniel100 buna ziua, va rog sa-mi dati un sfat...........am mari probleme cu cineva care ma suna cu nr ascuns si ma ameninta . Ce pot face ,,,,,,pot afla nr ascuns sau ... (vezi toată discuția)
Amenintare pe internet daniel1948 daniel1948 Pe chatul unui joc am fost amenintat de 2 persoane ca vor veni sa ma bata.Cum s-a ajuns la situatia asta?Eram cunoscuti pe un joc ca sa zic asa, le am dat ... (vezi toată discuția)