avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Angajarea raspunderii personale a administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Angajarea raspunderii personale a administratorului

Sotul meu a avut o societate pe care nu prea a lucrat. La un moment dat a cumparat marfuri pe care le-a revandut unei firme din Galati , cu bilet la ordin fara acoperire... in fine o teapa. a facut toate demersurile, ( s-a constat ca multe societati au luat teapa cu firme in cauza)... a fost inchis faptasul.. proces... hotarare definitiva prin care a fost condamnat sa plateasca marfa .. si a luat si inchisoare 3 ani. Societatea de la care a luat marfa si fiscul(tva) au dat in judecata firma sotului meu cerand banii. Mentionez ca la furnizor a platit o parte din banii personali , dar nu tot. A fost desemnat un lichidator( asta am aflat mai traziu, deoarece nu am primit nici o citatie) care a venit o singura data la sediul firmei( corespunde cu domicilui nostru) , a gasit copilul si a cerut un nr de telefon, fara sa spuna nimic( banuiesc ca a fost lichidatorul , nu stiu exact deoarece asta a spus azi la telefon).Nu a sunat nimeni niciodata, nu a cerut nici un act.Acum in 2009 a venit o citatie de la tribunal in dosarul respectiv ( am aflat ca dosarul este din 2007), sotul meu a facut intampinare , a depus tot ce aveam de la procesul cu firma care i-a tras teapa( facturi , bilet ordin, hotarare judecatoreasca), iar acum a primit sentinta prin care este obligat ca persoana fizica sa suporte datoria catre furnizor si catre fisc. Interesant este ca motivarea instantei este facuta pe art 138 lit d din legea 85/2006 , dar lichidatorul nu-l cunoastem . Dupa ce i-am vazut numele in sentinta AMCO IPURL am cautat datele de contact, am dat de o adresa in Alexandria, o doamna ne-a spus ca nu cunoaste nimic, in final am gasit tel mobil si mi-a vorbit extrem de urat.Acum chiar nu stiu cum sa facem. Termenul de recurs este de 10 zile. Am primit hotararea astazi , am fost la tribunal la arhiva sa vedem dosarul dar acolo ni s-a spus ca sentinta din data de 25.03.2009 nu este redactata.Chiar nu mai inteleg nimic. Am verificat pe net dosarul la tribunal 20981/3/2007 si apare sentinta. Imi poate da cineva un sfat, ca am pierdut o groaza de timp si de bani cu incercarea de a recupera ceva de la firma care ne-a dat teapa. In sentinta redactata de judecator nu apare nimic de intampinarea depusa de sotul meu cu toate documentele ce dovedesc situatia. Spune-ti-mi va rog ce as putea face? Multumesc .
Cand va cere lichidatorul sa depuneti actele contabile tragetide timp si nu le dati nimic , puteti lua maxim o amenda daca aveti cazierul curat. Asa nu poate demonstra nimeni vinovatia administratorului.
Nu cunosc pe nimeni sa fi fost amendat ca NU a depus actele in termen sau dupa. Despre demonstrarea vinovatieie/nevinovatiei ar fi bine sa luati in calcul si faptul ca : lichidatorul si judecatorul sindic sunt oameni si sunt condusi de sentimente, depinde de apararea pe care o are, deci sunt doar factori subiectivi in stabilirea vinovatiei/nevinovatiei unui administrator care nu a predat actele.
Intr-un proces de faliment s-a promovat si actiune in raspundere pe art. 138, lichidatorul a formulat eronat actiunea - in sensul ca a mentionat gresit numele administratorului, a indicat un domiciliu ( nu a administratorului cred ca a ramas domiciliul de la alta actiune), nu a indicat CNP.
Procesul s-a desfasurat aparent legal - emise citatii pe numele si la adresa indicata de lichidator. Sindicul s-a pronuntat partial in admiterea actiunii.

S-a inchis procedura falimentului, s-a radiat societatea falita.

Un creditor apelat la un ex. jud si a incercat sa puna in executare sentinta de atragere, acesta initial i-a comunicat ca nu se poate pune in executare avand in vedere ca nu exista persoana indicata doar cu numele, bancile restituind adresele de poprire. Acum i-a solicitat sa-i mentioneze numele corect si CNP-ul pentru ca sa emita alte adrese de poprire.

Se poate pune in executare o astfel de sentinta?
pneuros a scris:

Cand va cere lichidatorul sa depuneti actele contabile tragetide timp si nu le dati nimic , puteti lua maxim o amenda daca aveti cazierul curat. Asa nu poate demonstra nimeni vinovatia administratorului.

Solutia nu este nedepunerea actelor contabile, amenda nefiind singura sanctiune care s-ar putea aplica. Mai exista si calea unei plangeri penale. Pentru clarificarea situatiei este cel mai indicat sa fie depuse documentele contabile.
pentru Mixam
Bineinteles ca nu se poate pune in executare. Nu se poate modifica o hotarare definitiva si irevocabila de catre un creditor plecand de la principiul ca acum si-a dat seama ca numele este gresit.

Alte discuții în legătură

Actiune raspundere patrimoniala art.138!!!!!! germanu germanu Buna ziua!Am o problema....am avut un srl ,eu fiind administrator. Finantele au cerut insolventa...a fost numit lichidator reprezentantul Finantelor...prin ... (vezi toată discuția)
Cum se executa o sentinta de atragere??? MIXAM MIXAM Exista sentinta de atragere a raspunderii persoanelor responsabile promovata in temeiul art. 138 al. 1 lit a, prin care jud sindic a admis in parte actiunea ... (vezi toată discuția)
Inchiderea procedurii simplificate a insolventei ginacoseru ginacoseru BUNA ZIUA TUTUROR! am nevoie neaparat de cateva sfaturi! lucrez la o societate care distribuie materiale de constructii. unul din clientii noastri (o societate ... (vezi toată discuția)