Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pret de achizitie pentru deseuri feroase
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pret de achizitie pentru deseuri feroase

Buna ziua,
care este pretul folosit de o firma de colectare a deseurilor de fier vechi, pentru colectarile primite gratuit.
Am gasit ca se face la valorea justa , concret cum se stabileste aceasta valoare justa.
Va multumesc. .
Daca furnizorul emite factura cu 0,01 lei/kg nu mai este vorba de intrarea in contabilitate la valoarea justa ci la pretul de achizitie si astfel se simplifica multe lucruri inclusiv calculul taxei pentru fondul de mediu.
Buna seara,

Pai si furnizorul cu cat cumpara fierul? Cu 0.001 lei/kg?

Respect,
Dan Preda.

Furnizorul nu cumpara fierul vechi, el il genereaza din activitatea economica pe care o desfasoara, din casari, etc. sub forma de deseu. Acest generator are obligatia sa livreze fierul unei societati colectoare autorizate in acest sens.
Buna ziua,

Pai si daca eu dezmembrez un utilaj si obtin 50 de kg de fier, pot sa il dau catre un colector cu 0.1 lei/kg, cand pretul pietei este 3lei/kg?

Preturile practicate in relatiile comerciale trebuie sa reflecte continutul economic al tranzactiilor efectuate si sa fie in concordanta cu preturile pietei la momentul respectiv, nu trebuie sa fie folosite pentru diminuarea impozitelor si taxelor datorate bugetului de stat .

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator
Pretul este rezultatul negocierii dintre parti, iar conditiile comerciale in care se desfasoara tranzactia difera de la caz la caz. In exemplul dat de dvs. pretul pietei (real nu exemplificativ) este in acest moment de cca 0,8 - 0,9 lei/kg transportat la colector. Daca dvs. nu aveti mijloace sa efectuati transportul apelati la societatea colectoare sa va efectueze ei transportul. Costul mediu pentru un transport (distanta medie dus-intors 30 km) este de cca.300 lei. Costul respectiv raportat la cantitatea pe care o detineti dvs. (adica 50 kg) este de 6 lei/kg. Daca respectivul colector va plateste 0,01 lei/kg trebuie sa-i multumiti ca si-a facut o pomana cu dvs. Si exemple de genul acesta sunt multe pentru a dovedi ca practicarea unui pret de 0,01 la achizitie nu este o practica de a eluda impozitele.