Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... caz de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

caz de furt

as dori sa stiu cum as putea sa scap usor daca s-a depus plangere impotriva mea la politie pt furt dintr-un magazin de haine in valoare de 300ron.mentionez k bunurile au fost restituite magazinului iar momentan urmeaza sa fiu chemata in instanta.
1.as avea nevoie de un avocat?
2.daca am fost fotografiata de catre vanzatoare dupa restituirea produselor fara a primi acordul meu as putea sa am o sansa de a nu primi pedeapsa?
3.sunt sanse sa scap cu o amenda sau cum as putea sa nu am cazier?
va rog sa imi dati un raspuns pt k nu am mai avut alte abateri in trecut si imi fac griji deoarece sunt studenta si nu as vrea sa imi stric viitorul dintr-o tampenie.
va multumesc!

As mai avea o intrebare de adaugat:aau trecut cam 2 saptamani si nu am primit citatie inca.s-ar putea ca perioada in care sunt sub cercertare sa fie prelungit chiar cu lunile pentru ca eu ar trebui ca in toamna sa parasesc tara pentru circa osaptamana si ma gandeam daca se pune problema de a mi se interzice parasirea tarii:(
aleinaddana, utilizator
domnule avocat , sunt noua aici, nu m pricep bine sa scriu, amenda administrativa ,se inscie in cazier, ma poate afecta, nu am nici o abatere e prima, bunul care l-am luat l-am returnat, tin sa va mai mentionez ca am primit o amenda pt ca am dat date false cum ma cheama etc, de frica, se poate intampla ceva?sunt disperata , e posibil sa scap cu o amenda, va multumesc
mariaanka a scris:

domnule avocat , sunt noua aici, nu m pricep bine sa scriu, amenda administrativa ,se inscie in cazier, ma poate afecta, nu am nici o abatere e prima, bunul care l-am luat l-am returnat, tin sa va mai mentionez ca am primit o amenda pt ca am dat date false cum ma cheama etc, de frica, se poate intampla ceva?sunt disperata , e posibil sa scap cu o amenda, va multumesc

Amenda administrativa nu se inscrie in cazier judiciar si nu va afecteaza pe viitor. Asa ca stati linistita....
va multumesc din suflet pt raspuns, sper sa fie numai amenda administrativa, va multumesc

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
«(2) La copia de pe cazierul judiciar transmisa organelor judiciare se ataseaza informatiile referitoare la sanctiunile cu caracter administrativ aplicate conform Codului penal si masurile preventive sau pedepsele dispuse de organele judiciare, inregistrate conform art. 6 alin. (2).»"
Lavinia-Ionela Costica, Consilier juridic
Textul acesta de lege a indus multa lume in eroare.
Amenda administrativa de care se face vorbire in textul de lege aratat priveste altceva.
Organele judiciare nu aveau baza legala si s-a introdus aceasta dispozitie legala.Nu formeaza insa obiectul discutiei aceasta chestiune.
Insa nu o afecteaza pe user si nici pe altii care au primit amenda administrativa.

avocat Claudiu Lascoschi