avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare inscrieri CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare inscrieri CF

Va rog sa imi spuneti cum pot formula actiunea pentru radierea sau anularea inscrierilor din CF? Este vorba de o actiune in rectifcare sau radiere avand in vedere ca titlul de proprietate a fost declarat nul.Initial am crezut ca este vorba de o eroare materiala, dar in sentinta pe care o am s-a anulat doar titlul de proprietate fara a se anula si inscrierile din CF (ce aiurea este!) fapt pentru care mi s-a respins cererea de intabulare.
As mai dori sa intreb daca actiunea se depune tot la Judecatorie si daca trebuia sa achit vreo taxa de timbru.Multumesc astept un model de actiune sau macar un sfat.
Va rog mult este urgent
Ultima modificare: Vineri, 8 Mai 2009
Luciana21, utilizator
Cel mai recent răspuns: godspeed , utilizator 11:06, 13 Mai 2009
godspeed a scris:

M-ar interesa, in ce situatie concreta apeleaza OCPI la solutia modificarii cadastrale, care nu necesita o actiune civila ?
In alta ordine de idei, Dvs. sustineti ca in baza hotararii judecatoresti d&i, cel interesat poate cere radierea dreptului inscris in baza titlului nevalabil, iar eu eram de parere ca - in baza textului de lege citat - mai este nevoie de o actiune civila in rectificare cadastrala pentru a opera in CF radierea, respectiv intabularea "adevaratului proprietar". Numai in cazul in care nulitatea titlului se constata in cadrul solutionarii plangerii impotriva incheierii de respingere, OCPI reia procedura de inscriere initial respinsa din oficiu. Offf, de-ar fi totul atat de firesc... Multumesc pentru intelegere :)

Daca instanta este investita cu o plangere impotriva unei incheieri de respingere a intabularii, nu poate constata nulitatea titlului in cadrul acestei plangeri. Ma plang pentru ceva ce nu mi s-a dat sau solicit constatarea nulitatii absolute? Si de ce este nevoie de rectificare cadastrala? Mai mult, nu stim motivele pentru care intabularea a fost respinsa(cererea).
Cati juristi, atatea pareri!:D
(Cu ani in urma, mi-am "mancat zilele" la un birou de C.F.:secret:)
Ultima modificare: Marți, 12 Mai 2009
ContSters53919, utilizator
AndreiT a scris:

Esential este faptul ca in minunata tara, printre altele, birourile de carte funciara si respectiv birourile teritoriale A.N.C.P.I nu au o practica unitara.
Unele inscrieri operate in cartea funciara intr-un judet din tara pot fi radiate in baza declaratiei notariale a proprietarului
Subliniez si faptul ca, actiunile in instanta pentru constatarea a orice pe lume in legatura cu probleme ivite in cuprinsul actelor in baza carora s-a intabulat, precum si a incheierilor de intabulare in sine, nu presupune ca oficiul sau biroul de cf sa fie parte pentru opozabilitate in proces.(stiu ca incheierile de intabulare se ataca in 15 zile de la pronuntare si NU in instanta)

Exista o decizie a "Prea-inaltei" in acest sens, care stabileste ca O.C.P.I. nu e parte in cauzele ce au ca obiect plangere impotriva incheierilor de respingere(si care se ataca in instanta).

Imi cer scuze pentru mesajele consecutive, insa nu ma descurc "in a elimina greseala."
Ultima modificare: Marți, 12 Mai 2009
ContSters53919, utilizator
Deci prin aea sentinta mi s-a dat cstig de cauza in sensul ca urma sa imi fie intabultat terenul respectiv...dar in incheierea de respingere scrie ca eu am cerut doar anularea nu si radierea inscrisurilor din cf...cam asa sta situatia
avocat_eva_carbunaru a scris:

AndreiT a scris:

Esential este faptul ca in minunata tara, printre altele, birourile de carte funciara si respectiv birourile teritoriale A.N.C.P.I nu au o practica unitara.
Unele inscrieri operate in cartea funciara intr-un judet din tara pot fi radiate in baza declaratiei notariale a proprietarului
Subliniez si faptul ca, actiunile in instanta pentru constatarea a orice pe lume in legatura cu probleme ivite in cuprinsul actelor in baza carora s-a intabulat, precum si a incheierilor de intabulare in sine, nu presupune ca oficiul sau biroul de cf sa fie parte pentru opozabilitate in proces.(stiu ca incheierile de intabulare se ataca in 15 zile de la pronuntare si NU in instanta)

Exista o decizie a "Prea-inaltei" in acest sens, care stabileste ca O.C.P.I. nu e parte in cauzele ce au ca obiect plangere impotriva incheierilor de respingere(si care se ataca in instanta).

Imi cer scuze pentru mesajele consecutive, insa nu ma descurc "in a elimina greseala."


Stimata colega, mea culpa ca nu am subliniat incheierile de intabulare. Incheierea de respingere e altceva.
Nu inteleg, ”referentii” care v-au receptionat cererea, nu v-au pus in vedere ce trebuie sa mai contina cererea, strict procedural, pentru a nu primi incheiere de respingere?
Practic, nu ai avea voie sa primesti o incheiere de respingere din moment ce ti-au receptionat dosarul. Ca la Registrul Comertului...nimic nu ajunge la jude fara sa isi bage referentii nasul, si care nu iti primesc dosarul daca ai lipsuri. Si nu lipsuri gen un act...se uita frumos pe cereri, pe hotararile aga samd...
Ultima modificare: Miercuri, 13 Mai 2009
Cabinet de Avocat - Torok Andrei - Octavian, Avocat
"Cati juristi, atatea pareri" ... Citez din jurisprudenta 2008 a Curtii de Apel Cluj : Plângere împotriva încheierii de carte funciară. Efectele notării unei acţiuni
Curtea de Apel Cluj Secţia civilă şi de minori, de muncă şi asigurări sociale, pentru minori şi familie, decizia nr. 811/R din 7 aprilie 2008
Pe de altă parte, prin soluţia pronunţată de prima instanţă, s-au încălcat grav drepturile pârâţilor de rândul 2-11, întrucât radierea dreptului lor de proprietate nu se putea realiza decât pe calea rectificării de CF şi în cazurile limitative prev.de art.34 din Legea nr. 7/1996, aceşti pârâţi fiind intabulaţi în baza unei hotărâri judecătoreşti irevocabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neconcordanta intre contractul de vc si extras cf wirtej wirtej in contractul de VC scrie clar: se vinde locuinta in suprafata utila de\\\" x mp \\\" reprezentind o cota indiviza de\\\" z % \\\"din imobil si odata cu ... (vezi toată discuția)
Se poate anula un cadastru in instanta? adriana.popescu adriana.popescu Buna seara, Problema mea este urmatoarea: Detin un teren mostenire de la bunici pe care doresc sa fac cadastru. Numai ca in momentul in care am demarat ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate - se poate contesta intabularea unei parcele? ContSters206369 ContSters206369 buna seara... pe scurt: detin un teren , pus in posesie in 1991, cu titlu de proprietate , dar nu am facut intabulare pe el , ...vecinii mei au intabulat ... (vezi toată discuția)