Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Scindare clasa in 2 clase
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Scindare clasa in 2 clase

Clasa IV care anul viitor va trece in clasa V are in total 37 elevi cu toate ca legistlatia prevede ca la peste 30 elevi clasa sa se scindeze in 2 cei de la nspectorat au refuzat acest lucru spunand ca fiecare clasa ar trebuii sa aiba n medie cam 25 elevi ,dar totusi cam ce fel de ore se pot fce cu 37 de elevi intr-o clasa.
Intrebarea ,mea este daca hotararea celor de la ispectorat scolar este normala
Multumesc
Ei, da. In principiu avem garantia formala ca nimeni nu ne imbolnaveste cu buna stiinta. De aici pana la a veghea cineva la sanatatea noastra e cale luuunga.
Normele Minsiterului Sanatatii sunt clare...nu mai mult de 25 in clase....si din 37 pot face 2 clase si respect ambele legi....criteriul financiar nu e important.... cu totii la pedagogie am studiat despre conditiile externe ale invatarii....temperatura, volum de oxigen, alimentatie....juristii Ministerului ar face bine sa citeasca si putina pedagogie:)
Radamante, utilizator