Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine face operatiuni prin banca?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine face operatiuni prin banca?

Poate presedintele asociației de proprietari să retragă numerar sume de bani din contul asociației din bancă numai cu semnătura sa? Administratorului i-a dat aces la cont (depuneri, plăți, extrase de cont).
La banca ti se cere o copie de pe Hotararea Adunarii Generale a Asociatiei de Proprietari unde se vede cine a fost ales presedinte, si, daca la deschiderea contului s-a prezentat o singura semnatura pentru desfasurarea operatiunilor pe cont , respectiv a presedintelui, atunci da, acesta poate depune si retrage bani din contul Asociatiei.In cadrul Asociatiei noastre s-au prezentat doua semnaturi,respectiv a administratorului si a presedintelui, si atunci operatiunile nu se pot face decat in baza celor doua semnaturi.
Dreptul de semnatura in banca se stabileste prin hotararea Adunarii Generale.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Persoanele cu drept de semnatura si acces la conturile asociatiei de proprietari sunt dispuse prin vot de participantii la adunarea generala
Administratorul a dat semnătură la deschiderea contului dar presedintele susține că a vorbit la bancă și el poate fară semnătura administratorului să extragă bani fiind reprezentantul legal al asociației.
Banca nu poate legal sa accepte operatiuni in contul asociatiei fara specimenul de semnatura.
Daca presedintele nu are depus acest specimen, atunci situatia este nelegala, chiar daca el vorbeste "vorbe" la banca si e reprezentantul asociatiei.