Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Banci in spatele blocului .
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Banci in spatele blocului .

Buna ziua
Am nevoie de niste "povete " din partea celor care au mai avut de- a face cu asa ceva , si anume :
In spatele blocului , intr-o zona mai retrasa a orasului , sunt gradinile blocurilor . Intr-o gradina de acest gen ( iarba , gard viu , copacei , flori ) am pus doua banci de lemn si o masa tot din lemn . Aceste bancute si masa au fost puse langa bloc de 20 de ani.... in dreptul fiecarei scari si bloc sunt puse astfel de banci . Pentru a nu se auzi galagie am mutat aceste doua banci si masa 25 de metri mai departe de bloc , in gradina cu pricina . Aici mai vin tinerii de la bloc si mai stau de vorba , etc . Pe aceasta scara exista o familie cu probleme la cap care tot timpul chiama politia cum se aude cea mai mica soapta ...Altcineva nu are nimic in potriva acelor banci sau sa zica ca sunt deranjati . Ideia este ca tot sunand la politie , politia a anuntat politia comunitara sa vina si sa-l ameninte pe administratorul blocului ca daca nu mutam bancile , o sa fie amendat . Mi-e mi se pare un abuz si va rog sa-mi spuneti ce pot face ca nu cumva sa fie amendat administratorul si sa pastram bancile in gradina blocului .
Va multumesc
davidescucostel a scris:

eu cred ca politia ar face abuz daca ar da amenda pentru aceasta speta pentru ca nu cred ca este de competenta lor ......

Dv ati precizat
Pentru a nu se auzi galagie

Legea nr 61/1001 actualizata Constituie contraventie
art 23) consumul de bauturi alcoolice in urmatoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane si terenuri sportive, institutii culturale, sali de spectacole, institutii sau unitati economice, toate mijloacele de transport in comun, autogari, gari si aeroporturi, de stat si private, sau alte locuri prevazute de lege . In incinta acestor locuri publice se pot consuma bauturi alcoolice prin delimitarea unor spatii special amenajate pentru consumarea bauturilor alcoolice, prin hotararea conducerilor locurilor publice respective. Sunt exceptate localurile de alimentatie publica si turism, cum sunt: restaurante, baruri si discoteci. In locurile publice enumerate se interzice cu desavarsire consumul de bauturi alcoolice de catre persoanele care nu au implinit varsta de 18 ani;

25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Autoritatea cum o denumiti dv "M...", detine autoritatea si competenta sa constate si sa sanctioneze aspectul ca pe domeniul public fara acordul autoritatii locale se afla instalate "bancute"

Ce pot face sa obtin " aprobare " sa pot tine acele banci acolo ? ma refer la ceva scris , ca la o adica sa pot arata politistilor . As putea obtine aprobare sau ceva de la urbanism , primarie ?

Dv precizati concret
Pentru a nu se auzi galagie am mutat aceste doua banci si masa 25 de metri mai departe de bloc , in gradina cu pricina

Gradina respectiva nu are statut privatmreprezinta domeniu public si nu poate fi utilizata decat cu acordul autoritatii locale
Puteti incerca sa solicitati serviciul gospodarire din primarie sa analizeze propunerea dv de a amenaja cu respectarea dispozitiilor in vigoare spatiu recreere-situatie in care primaria dispune imprejmuire si semnalizare,cu inregistrarea respectivei modificari in evidenta de urbanism
Va multumesc pentru raspuns
Curiozitaea mea este alta .... la 99% din blocuri , pe langa scara exista astfel de bancute pe care pot sta oamenii ... oare acele bancute sunt inregistrate undeva la serviciul gospodarie ? in cazul meu era vorba de doua simple bancute si o masa si nu credeam ca acestea se pot numi "spatiul de recreere " care sa necesite aprobare . Cat despre semnalizare si imprejmuire ... este greu sa cred ca or sa vina de la primarie sa faca asa ceva ,
Concluzia ? - sa iau bancile de acolo ca sa nu fiu sanctionat de politie ? pentru ce fapta mai precis ?
Adriantot, moderator
Existenta bancilor,a suportilor de covoare,a "ingineriilor" utilizate pentru uscat rufe - instalate pe domeniul public,este acceptata de catre unele autoritati locale
Sunt multe autoritati locale care interzic cu desavarsire existenta de astfel de "facilitati"
Sunt multe autoritati locale care admit cererile proprietarilor pentru executat locuri de joaca copii,
spatii recreere - dar cu efort exclusiv din partea solicitantilor ,autoritatea intervenind strict in impunerea suprafetei utilizate,asupra aspectului,etc
Multumesc pentru informatii . Am facut deja o cerere la SGU , pentru aprobarea bancilor si am mai solicitat si niste gardulet viu. Acum sa vedem ce aproba ....
davidescucostel, utilizator
Gard viu ,arbusti,cat si seminte flori,seminte gazon se pun la dispozitia tuturor asociatiilor de proprietari,in primul trimestru al anului de catre primarie
Presedintii de asociatie interesati,pot ridica produsele in perioada si din locatiile comunicate din timp de catre autoritatea locala