Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu de munca

buna ziua.Am si eu o problema la servici.Lucrez la un magazin ca vanzator din anul 2006.De mai bine de un an sunt amenintat cu datul afara pentru ca treaba nu mai merge asa bine.Fara a avea un motiv intemeiat de a ma da afara ,a inceput sa ma ameninte cu desfacerea contractului cu litera i'.In urma cu trei zile a facut un inventar inopinant si dupa spusele lor as fi iesit cu 1500 ron lipsa.A venit imediat cu un proces verbal de constatare a lipsei din gestiune si cu o decizie de imputare a lipsei,un angajament de plata prin care sa-mi opreasca lunar din salariu cate 215 lei pana la achitarea sumei.Salariul meu net este de 649 lei din care 200 lei se duc pe naveta zilnica. dar niciodata nu am luat salariul net in mana pe motiv ca nu mi-am realizat salariul.Vreau sa stiu daca este legal ceea ce face . Va multumesc.
Banuies ca pe stata apar toti banii, iar salariatul a primit o chitanta pentru o plata egala cu retinerea, pe care salariatul ar fi platit-o catre unitate. In asa fel in contabilitat si in documente, retinerea apare ca o plata benevola facuta de salariat.

Ati semnat chitanta respectiva?
Sunteti singurul in aceasta situatie? Cand ati primit banii, mai era cineva cu dvs. (vreun coleg)?
De obicei primiti banii in mana sau pe card?
boban81 a scris:

buna ziua.Am si eu o problema la servici.Lucrez la un magazin ca vanzator din anul 2006.De mai bine de un an sunt amenintat cu datul afara pentru ca treaba nu mai merge asa bine.Fara a avea un motiv intemeiat de a ma da afara ,a inceput sa ma ameninte cu desfacerea contractului cu litera i'.In urma cu trei zile a facut un inventar inopinant si dupa spusele lor as fi iesit cu 1500 ron lipsa.A venit imediat cu un proces verbal de constatare a lipsei din gestiune si cu o decizie de imputare a lipsei,un angajament de plata prin care sa-mi opreasca lunar din salariu cate 215 lei pana la achitarea sumei.Salariul meu net este de 649 lei din care 200 lei se duc pe naveta zilnica. dar niciodata nu am luat salariul net in mana pe motiv ca nu mi-am realizat salariul.Vreau sa stiu daca este legal ceea ce face . Va multumesc.

Daca dvs. ati semnat procesul verbal de constatare si angajamentul de plata, de buna voie, inseamna ca v-ati recunoscut vina, paguba provocata si ati acceptat plata....
" angajatorul poate, în anumite condiții, să încheie o convenție cu salariatul în vederea recuperării prejudiciului provocat de acesta. De asemenea, angajatorul poate introduce o acțiune în răspundere patrimonială în vederea recuperării contravalorii prejudiciului suferit."

[ link extern ]
Zinaida Ciornii, Consultant resurse umane
freeelis a scris:

Cum cu o chitanta vi s-au retinut banii?

da cu o chitanta care suna asa; am retinut de la ....suma de ....reprezentand lipsa inventar.stampilata si semnata de cineva din afara firmei in numele administratorului.
smeagull a scris:

Banuies ca pe stata apar toti banii, iar salariatul a primit o chitanta pentru o plata egala cu retinerea, pe care salariatul ar fi platit-o catre unitate. In asa fel in contabilitat si in documente, retinerea apare ca o plata benevola facuta de salariat.

Ati semnat chitanta respectiva?
Sunteti singurul in aceasta situatie? Cand ati primit banii, mai era cineva cu dvs. (vreun coleg)?
De obicei primiti banii in mana sau pe card?

normal ca am semnato.orcine ar fi semnat de frica sa nu fie dat afara.banii in mana dar dupa ce se retine acea suma