Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen depunere plangere penala ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen depunere plangere penala ?

Va salut

In speranta ca nu postez intr-o sectiune gresita, am si eu, ca mai toata lumea care posteaza pe acest site, o problema:

In timpul desfasurarii unui proces (dreptul muncii) partea parata a solicitat in sedinta instantantei suspendarea procesului si trimiterea dosarului la procuratura sub acuzarea de depunere in fals a unor documente la dosar, furt si altele. in acest sens a depus si o cerere cu tot felul de motivatii cu modificarea / falsificarea in vederea obtinerii de foloase pentru toti cei implicati si altele, fara sa depuna procura speciala.. A tinut-o tot asa si urmatooarea sedinta, si-a mentinut pozitia. La a treia sedinta a venit alt avocat care si-a cerut scuze, a renuntat la cerere si a depus la dosar documentele certificate care le confirmau pe cele cu cererea de inscriere in fals.
Acum ca s-a pronuntat sentinta si ne-am mai linistit, as vrea sa stiu cat de legala a fost aceasta tergiversare a procesului cu 2 termene (trei luni aproape), si ce pot face impotriva acestui avocat / institutie.

Problema mea este :
- Exista o limitare temporala in care se poate face plangere penala impotriva avocatului (sau institutiei pe care o reprezenta) ? limita impusa de data cererii sau a retragerii cererii de inscriere in fals.
- impotriva cui se face plagerea, a avocatului sau a institutiei pe care a reprezentat-o.

Banuiesc ca imi va trebui un avocat specializat in penal.:-/
myticu, utilizator
Din pacate "lezarea imaginii" tot de civil tine si nu de dreptul penal.
Iar la expertiza ar fi trebuit sa faceti obiectiuni.
va multumesc pentru lamurire

o zi buna