Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugere - ascensor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugere - ascensor

Buna ziua,
Acum cateva zile am ramas blocat in lift impreuna cu un prieten dupa ce plecasem de la o petrecere. Am incercat sa deschid usa liftului prin maneta din lateral de pe interior, am incercat sa imping usa, am actionat butonul de alarma, am tipat, am urlat dar nu a venit nimeni. Era 2 dimineata.
Cum eu sunt claustrofobic, m-am panicat si, impreuna cu cealalta persoana, am izbit usa liftului cu picioarele pana a cedat balamaua si s-a deschis. Gazda ne-a spus astazi ca administatia de proprietari a blocului intentioneaza sa depuna plangere penala impotriva mea si a amicului.
Eu sunt taiat pe mana pentru ca am spart geamul de pe centrul usii iar amicul e la spital cu o taietura aproape de tendon.
In cazul in care se depune plangerea penala, avem vreo cale de aparare? Nu mi se pare corect sa fiu tras la raspundere pentru nepasarea vecinilor si defectul liftului. Nu intentionez sa platesc pentru ca am incercat cu disperare sa ma salvez de acolo.
Multumesc
este cea mai simpla a 2-a varianta . nu am nimic impotriva , si te rog sa nu ma intelegi gresit... dar sa pierzi vreme prin judecati , este incorfortabil , si de ajuns vei ajunge , tot la a platii prejudiciul . sunt situatii si situatii...dar la tine se pune amplenta mult mai tare , ca doar ai venit de la petrecere. iar plangerea depusa impotriva , va suna mult diferit fata de ...sa-i zicem "acel moment de panica "
Stimate domn, v-am spus ca va inteleg dar nu cred ca apararea asta o sa tina, daca va stiati cu probleme, trebuia sa alegeti sa mergeti pe scari, stiti si dvs ca lifturile se blocheaza mereu.
V-am spus sfatul meu, incercati sa va intelegeti amiabil cu administratia respectiva iar daca o faceti sa intocmiti un incris in acest sens, eventual mergeti la un mediator.
Faptul ca aveti frica de lift nu va poate exonera nici de raspundere penala nici civila. Daca admnistratia va face plangere veti vedea daca organele judiciare incadreaza fapta la distrugere, in functie de conditii.

Faptul ca veneati cu un prieten la 2 noaptea de la o petrecere si ati fortat liftul nu va ajuta decat in masura in care liftul era unul care se defecta des. Aici va trebui vazut in functie de caz daca era un lift cu probleme dese, daca in ziua respectiva cineva a mai avut o problena ca a dumneavoastra.

Distrugerea unui lift doar pentru a iesi din el nu cred ca va indreptateste la lipsa de despagubiri de vreme ce existau si alte posibilitati, daca va pastrati calmul dvs ori prietenul dumneavoastra si analizati ce e de facut.

In functide de pozitia Administratiei vor avea ca minime pretentii despagubiri in cuantumul reparatiilor. Deasemeni pot sau nu sa faca plangere.

Art. 251 Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia ori impiedicarea luarii masurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Fiind o infractiune urmaribila la plangere prealabila va trebui sa discutati cu ei, ori sa va rezolvati conflictul cu ei prin mediere, daca in mod direct nu ajungeti la o solutie amiabila.
patrascu razvan a scris:

Stimate domn, v-am spus ca va inteleg dar nu cred ca apararea asta o sa tina, daca va stiati cu probleme, trebuia sa alegeti sa mergeti pe scari, stiti si dvs ca lifturile se blocheaza mereu.
V-am spus sfatul meu, incercati sa va intelegeti amiabil cu administratia respectiva iar daca o faceti sa intocmiti un incris in acest sens, eventual mergeti la un mediator.

astazi merg sa vorbesc cu administratorul, prejudiciul se ridica la 350 de lei. eu sunt dispus sa platesc partea mea, cel cu care eram in lisft si care practic a distrus liftul e internat in spital si nu prea vrea sa isi plateasca partea. am sa ii zic administratorului ca imi dau partea mea, ii dau un PV in dublu exemplar sa il semneze cum ca i-am achitat si sunt exonerat de raspundere
patrascu razvan a scris:

Stimate domn, v-am spus ca va inteleg dar nu cred ca apararea asta o sa tina, daca va stiati cu probleme, trebuia sa alegeti sa mergeti pe scari, stiti si dvs ca lifturile se blocheaza mereu.
V-am spus sfatul meu, incercati sa va intelegeti amiabil cu administratia respectiva iar daca o faceti sa intocmiti un incris in acest sens, eventual mergeti la un mediator.

Am fost la politie, a fost facuta sesizare. Am recunoscut fapta, voi achita prejudiciul, politistul va face dosar penal pe care il va trimite clasat procurorului, urmand ca, datorita impacarii partilor, sa se solutioneze fara dosar penal, totusi. Asta am inteles eu, e pe bune?