avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Numar persoane lista intretinere asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Numar persoane lista intretinere asociatie

este corescta trecerea pe lista de intretinere la nr.persoae a unui nou nascut dupa o luna de la nasterea sa?
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 12:40, 15 Iulie 2014
este persoana , deci este corect .
Trebuie verificat pe ce luna sunt listele afisate. Sunt asociatii care fac listele cu o luna in urma dar sunt si asociatii care fac calculul pentru doua luni in urma.
Deasemeni se va verifica daca bebe este nascut dupa 15 ale lunii va intra in calcul luna urmatoare. Conform HG 1588/2007 art 17 lit (r)
ex: nascut pe 20.02.2014 va intra pe listele din 03.2014 afisate probabil pe 04.2014
Dispozitia in vigoare prevede obligativitatea inregistrarii modificarilor survenite la numarul persoanelor care domiciliaza provizoriu sau definitiv in imobil
HG nr 1588/2007 ART. 17
(1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:

r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu
domiciliul în cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna;
stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita în scris scutirea
de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna,
conform hotarârii adunarii generale;


Nu exista legal prevazut facilitate pentru exonerarea de la obligatia inregistrarii in evidenta a nou nascutilor
Exista asociatii de proprietari,unde comitetul executiv decide neinregistrarea anumitor perioade a nou nascutilor=1-6 luni,dar nu este regula general valabila
De acord cu tine, dar se poate face totusi o cerere la asociatie pentru neplata unei perioade mai mici de 15 zile ( ma refer la ex dat de mine)
Initiatorul topicului a precizat trecerea pe lista de intretinere la nr.persoae a unui nou nascut dupa o luna de la nasterea sa,respectiv a decazut termenul de 15 zile ,legal prevazut

Alte discuții în legătură

Trecerea nou-nascutului la intretinere bibic bibic buna ziua as dori sa stiu si eu daca un copil nou nascut plateste la asociatie femeia de serviciu si curenrul pe scara timp de in an ? va multumesc (vezi toată discuția)
Inregistrare copil nou-nascut la asociatia de proprietari SIRBUMARIA SIRBUMARIA Buna ziua, Cand se inregistreaza un nou- nascut la Asociatia de proprietari ca numar de persoane? Multumesc. (vezi toată discuția)
Intretinera la bloc pentru bebelusi cristina adriana cristina adriana Buna ziua, am un bebelus de 5 luni, cand s-a nascut l-am anuntat la administratorul de bloc insa raspunsul a fost sa mai asteptam. Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)