Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli protocol

patronul vrea ca fiecare angajat sa poata bea o cafea si apa minerala in fiecare zi, cheltuielile le voi inregistra pe protocol 2 % , e corect.
Din punctul meu de vedere :
% =401
4426 cu analitic
La intocmirea decontului de TVA trebuie sa tineti cont si depasirea plafonului aferent si se calculează şi se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus situatia financiara
deci il deduc luna de luna iar la intocmirea situatiilor financiare tin cont de el ?
nliliana a scris:

daca am o factura de protocol , am depasit plafonul de 2 %, cum inregistrez in contabilitate tva:
623= 401 cheltuiala dar tva ?

Daca cheltuielile de protocol depasesc limita de 2% se face inregistrarea

635 (cheltuiala nedeductibila) = 4427 pe baza de autofactura

De asemenea, potrivit punctului 70. alin. (2) din normele referitoare la art. 155. alin. (2) din Codul fiscal,
"informatiile din factura emisa prin autofacturare se inscriu in jurnalele pentru vanzari si sunt preluate ca taxa colectata in decontul de taxa prevazut la art. 156², din Codul fiscal, ca taxa colectata "