avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli protocol

patronul vrea ca fiecare angajat sa poata bea o cafea si apa minerala in fiecare zi, cheltuielile le voi inregistra pe protocol 2 % , e corect.
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 19:51, 14 Mai 2009
Din punctul meu de vedere :
% =401
623
4426 cu analitic
La intocmirea decontului de TVA trebuie sa tineti cont si depasirea plafonului aferent si se calculează şi se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus situatia financiara
deci il deduc luna de luna iar la intocmirea situatiilor financiare tin cont de el ?
nliliana a scris:

daca am o factura de protocol , am depasit plafonul de 2 %, cum inregistrez in contabilitate tva:
623= 401 cheltuiala dar tva ?


Daca cheltuielile de protocol depasesc limita de 2% se face inregistrarea

635 (cheltuiala nedeductibila) = 4427 pe baza de autofactura

De asemenea, potrivit punctului 70. alin. (2) din normele referitoare la art. 155. alin. (2) din Codul fiscal,
"informatiile din factura emisa prin autofacturare se inscriu in jurnalele pentru vanzari si sunt preluate ca taxa colectata in decontul de taxa prevazut la art. 156², din Codul fiscal, ca taxa colectata "




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 101 Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Va rog sa ma scoateti si pe mine din ceata asta la completarea decl.101 cu depunere pana pe 25 februarie 2011: 1. La rd.2 Chelt. ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate sponsorizare oliana oliana Daca am facut o sponsorizare in luna octombrie 2010, am calculat deductibilitatea cheltuielilor la cifra de afaceri si profitul cumulat pe anul 2010, acum ne ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de protocol in favoarea asociatilor contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema In cursul anului 2011 si 2012 s-au efectuat diverse cheltuieli(s-au cumparat alimente,bauturi,haine) ... (vezi toată discuția)