Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort,propietar si uzufruct
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort,propietar si uzufruct

buna seara.am o nelamurire.parintii mei sant divortati din urma divortului mama mea a devenit proprietar a apartamentului in care stau amindoi parintii,tatal meu este uzufruct.mama poate vinde apartamentul fara acordul sau semnatura tatalui meu?daca nu ce este de facut?motivul vinderii apartamentului este tatal meu deoarece consuma bauturi alcoolice cand intra in casa face scandal si vorbeste foarte urat cu mama mea ne tinind cont de noi copiii sau cine este in casa.santem doi copii la parinti majori fiecare casatorit stand si noi in acelasi apartament cu parintii.va multumesc
am inteles si va multumesc dar nelamuririle erau ptr mama mea,ai este greu sa mai locuiasca cu tatal meu chiar si dupa divort inca mai trece prin ce a trecut toata viata.tatal meu nu a contribuit cu nimic si acum nici atat toate platile casei se fac de noi copiii si mama mea.chiar daca s ar vinde apartamentul el ar locui cu noi .imi iubesc mult parintii deci nu se pune problema de a l lasa pe drumuri sau....va multumesc
am uitat sa specific faptul ca daca s ar vinde apartamentul fara probleme intre parintii mei s ar cumpara o casa cu intrari separate ptr a nu se mai deranja unul pe altul.dar cum tatal meu nu este de acord cu vanzarea apartamentului de nici un fel nu stiu ce este de facut?va multumesc
Poate reusiti sa va convingeti tatal ca nu il pacaliti daca veti da avansul pt casa ce urmeaza a fi cumparata (si care are intrari separate) si in contract il treceti (si) pe dumnealui cu drept de uzufruct... Sau, daca tot aveti diferenta necesara pt achizitionarea unei case poate ca ar fi bine sa cumparati o garsoniera (si uzufructul viager sa apartina tatalui, prin contract)... Il lasati pe tata singur in garsoniera respectiva si mama dv nu va mai avea de suferit...

Oarecum pe langa subiect:
In hotararea de divort cum de s-a ajuns la o asemenea ”impartire”: unul dintre soti proprietar, celalalt uzufructuar? Poate reusiti sa rezolvati ceva pornind de la hotararea judecatoreasca privind partajul. E uzufruct sau... abitatie pt x ani...?
in cazul in care tatal meu,,decedeaza,,ca fiind uzufruct si mama nud propietar (propietar) partea tatalui cui revine de drept?propietarului,copiiilor sau.....va multumesc
sau invers daca mama decedeaza ca fiind proprietar inaintea tatalui meu(uzufruct)ce se va intimpla?va multumesc