Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoaterea minorului din tara de catre un parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoaterea minorului din tara de catre un parinte

buna seara va rog sa ma ajutati cu un sfat
copilul este incuviintat spre crestere si educare tatalui(hot definitiva si irevocabila), mama face cerere de reincredintare si pierde. ea are drept la vizite stab de instanta
mama lucreaza in strainatate si vrea sa ia copilul la ea in vacanta de vara 2 sapt/1luna mama deocamdata nu poate spune cu certitudine cand poate lua copilul .
poate obtine o hot judec pt a nu scoate copilul de fiecare data cu un executor la granita tarii? pe ce temei se poate intemeia?
Va multumesc pentru raspuns.
Notificarea trebuie sa o trimit inainte de a pleca sau o pot trimite de acolo?
Buna Cristina!
Sunt in aceeasi situatie cu tine.M-am stabilit in America si i-am adus si pe cei doi copii cu mine.Deoarece copiii imi sunt incredintati mie prin hotarare judecatoreasca ,nu am avut nevoie de acordul tatalui lor pentru a emigra si nici pentru a calatori cu ei in strainatate...Cred ca e suficient sa ai sentinta judecatoreasca in original si o copie dupa ea si poti calatori nestingherita.Cel putin mie asa mi s-a intamplat.Iar Ambasada SUA nici nu m-a intrebat de vointa tatalui din moment ce eu raspundeam de copii.

Nu am cunostinte legislative ,eu vorbesc doar despre efectul legii asupra mea ca cetatean.
Cristina,chiar daca tatal lor nu prea trece sa-i vada ,este totusi tatal lor si moral,nu numai legal, tu ar trebui sa-ti faci datoria si sa-i comunici intentia ta de a parasi tara,cand vine sa-si vada copiii.Dar fii atenta ,tu il cunosti mai bine,daca e un om violent sa nu trezesti egoismul si invidia ca ti-ai gasit un rost in viata si sa se poarte urat cu tine.

Fa ceea ce crezi tu ca e mai bine ,dar actioneaza fara resentimente sau incercand sa te razbuni pe el rupandu-i orice legatura cu cei mici...

Succes in noua ta viata !
paula11 a scris:

Buna Cristina!
Sunt in aceeasi situatie cu tine.M-am stabilit in America si i-am adus si pe cei doi copii cu mine.Deoarece copiii imi sunt incredintati mie prin hotarare judecatoreasca ,nu am avut nevoie de acordul tatalui lor pentru a emigra si nici pentru a calatori cu ei in strainatate...Cred ca e suficient sa ai sentinta judecatoreasca in original si o copie dupa ea si poti calatori nestingherita.Cel putin mie asa mi s-a intamplat.Iar Ambasada SUA nici nu m-a intrebat de vointa tatalui din moment ce eu raspundeam de copii.

Nu am cunostinte legislative ,eu vorbesc doar despre efectul legii asupra mea ca cetatean.

Nu vreau sa ma razbun pe el, nu sunt genul, numai ca el este genul razbunator si nu stiu ce ar putea sa faca daca il instiintez inainte de a pleca...... asta e ideea.

Multumesc mult. Dar i-ai facut instiintare? Si daca da, cand, cand erai acolo sau inainte de a pleca din tara?
CristinaBN, utilizator
Cristina, nu i-am facut o instiintare in mod oficial si nici nu stiu ce inseamna asta.Eu i-am zis ca plec ,el nu a avut nimic impotriva ,ba chiar si-a si condus baietii la aeroport.
Dar daca spui ca tatal copiilor tai e o persoana violenta sau imprevizibila si cum nici nu prea trece sa-si vada copiii,poti sa-i comunici adresa dupa ce-ti vei schimba domiciliul ,ca doar acum nu stii exact unde vei sta;) si nu ai ce informatie sa-i dai....Cand vei ajunge in orasul respectiv ii trimiti un e-mail sau o scrisoare(dar sa o trimiti recomandata si sa pastrezi dovada in care apare numele tau ca expeditor si numele lui ca destinatar.
Eu asa as face! Mai culege si alte sfaturi si fa ceea ce simti tu ca-i bine pentru tine si pentru copiii tai ,,,
Succes!