Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM, demisie, cercetare prealabila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM, demisie, cercetare prealabila

Buna ziua, va rog frumos sa ma indrumati in urmatoarea problema: s-a descoperit ca un angajat al firmei vindea produse catre firma noastra, prin intermediul unei firmei al carui administrator era. S-a dispus inceperea cercetarii disciplinare, convocarea i-a fost adusa la cunostinta cu data de 13.05, ea urmand a avea loc in data de 21.05.
Angajatul a incalcat astfel mai multe dispozitii(din CIM, act ad de confidentialitate, ROI).
Azi, 14.05, am primit la firma prin posta, demisia lui pe care o solicita incepand cu data de 13 (+ preaviz).
Intrebarile mele sunt: indiferent daca s-a inceput procedura de cercetare, preavizul lui curge?
Il pot opri ? Suspendare CIM (ca si sanctiune in urma cercetarii)? daca da...care e perioada maxima si care e procedura? (ce acte trebuie intocmite? unde se depun? se scrie in CM?) In timpul suspendarii, preavizul mai ramane valabil?
Multumesc frumos.
:) Model de decizie de suspendare CIM pe perioada cercetarii prealabile ?
cum se instiinteaza salariatul?in scris pe semnatura sau prin posta? se preda la ITM in termen de 5 zile decizia de suspendare CIM? eu cred ca da....produce efecte asupra CIM?
Model de incetarea suspendarii- va trebui si ea parafata de ITM, conducere, angajat?
Decizia de suspendare se intocmeste in 3 exemplare(vedeti discutiile din topicurile trecute referitoare la ITM), un exemplar se inmaneaza salariatului, personal sau prin posta. Ideea este sa aveti dovada primirii acelui exemplar din decizie de catre salariat. Da, se inregistreaza ca orice decizie la ITM, in termenul de 5 zile prevazut in lege.
Sigur ca da. si incetarea suspendarii urmeaza acelasi curs.