Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... proces cu firma de recuparari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

proces cu firma de recuparari creante

buna. am luat un credit de la BRD in 2005 de vreo 4500E. am platit doar o parte, BRD a cesionat contractul catre EOS KSi care ma tot suna si ma ameninta de vreun an ca ma dau in judecata. cineva imi spune ca sigur s-a prescris datoria pentru ca au trecut mai bine de 3 ani de la incheierea contractului? e adevarat? ce pot face eu si ce-mi pot face ei in instanta?
romibaro a scris:

daca aveti un prejudiciu puteti cere despagubiri. totul e sa il puteti dovedi, ca existenta si intindere.

In instiintarea aceea se specifica " Conform contractului ... nr. xxxxx din data xxxxx..."
Numarul de contract nu l-am verificat dar data e total aiuristica.

Cum sa vars o suma de bani in contul, specificat tot in instiintare, pentru achitarea creantelor unui contract pe care stiu sigur ca nu l-am incheiat in data specificata de dansii???
Si nici macar nu specifica tipul contractului de credit.

Daca te mai si tarasc prin tribunale cu aberatia aceea eu cred ca esti indreptatit sa ceri despagubiri.

Intr-un fel glumeam cu despagubirile, pentru ca sunt sigur ca nu se ajungea pana acolo (chemarea in instanta). Am vazut ca au multe alte creante de recuperat, mult mai vechi si mult mai mari, si inca nu s-a ajuns in instanta.

Plus ca m-au sunat astazi si se declarau multumiti si daca achit o parte din creanta in iunie.
I-am asigurat ca luna viitoare platesc tot (e in interesul meu sa nu mai platesc dobanda si penaliza) DAR... totul depinde de plata drepturilor mele salariale.
Sunt dependent de salariu si... e cam criza. #-o
Dorel_Atelier, utilizator
problema e ca nu mai gasesc contractul si nu stiu sigur data oricum am sa ma duc la banca zilele astea si am sa cer niste lamuriri eu nu le dau nici un ban sa vad ce au sa faca...le-am zis clar ca ii dau in judecata pt hartuire.La prima convorbire tel madam sa scapat si a zis ca suma restanta a achitat-o asigurarea asa ca pina nu primesc ceva oficial nu am sa dau crezare la ce spun ei
Oameni si oameni.Am si eu o intrebare la voi...contractele care le-ati avut la BCR le-ati respectat?Planul de rate stabilit intre banca si voi l-ati respectat,interes fata de creditul restant a-ti avut?
buna , un prieten plecat din tara acum are 2 contracte lla flanco .acum eu ma ocup de situatia lui si pt ca el a platit un an nu a mai platit 3 luni apoi a platit din nou contractele au ajuns la EOS care pare un babau. un contract a fost lichidat de mine ( si am facturile ) din 2008. acum eos ma suna si ma ameninta si tot spune ca figurez cu datoorii la acel contract.desi am vb cu ei am dat toate informatiile nu reusesc sa ii fac sa inteleaga ca este platit. celalalt contract cu cetelem il platesc de 1 an iar in decembrie 2008 am dat o rataa, in ianuarie nu au vrut sa mai ia bani pt ca dosarul era la EOS .in martie a venit prietenul meu acasa si a platit in magazinul flanco 2221 de lei +rate 200lei tot in martie in aprilie 200 lei in mai am mers la brd ca nu au mai vrut iar sa ne ia banii si ne-au dat un cont acolo cei de la eos si am platit 400 de lei . ni s-a spus ca mai sunt 1800 de lei de platit ieri , iar azi au sunat cei de la eos sa ne spuna ca avem de dat 5800 de lei si ca la ei nu apare nici o plata din 2008.sfatul lor a fost sa mergem la nag flanco unde am platit si sa o paruim pe cea care ne-a incasat banii.in toata aceasta perioada ni s-au pus dobanzi si penalitati enorme desi noi p,lateam si avem facturile la zi. va rog sa imi spuneti ce putem face daca ii putem da in judecata pentru despagubiri si daca avem vreo sansa? as vrea sa va rog daca imi puteti da un nr de telefon de la un director al cetellem sau al eos . va multumesc