Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract imprumut fara data de expirare si fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract imprumut fara data de expirare si fara garantii

Buna ziua,

Am o hartie de mana de la fostul meu sot, scrisa in timpul casatoriei. In aceasta declaratie este me tionat faptul ca sotul meu a luat de la mine, inainte de casatorie, suma de 35 mii euro. Hartia este datata mai 2009.
Pot recupera acesti bani?
Banii au fost inmanati sotului, inainte de casatorie, care a avut loc in septembrie 2006.
Hartia la mana nu precizeaza data la care vor fi restituiti banii, este trecuta doar data la care a fost semnata: mai 2009.
Divortul a avut loc in octombrie 2009.
Fostul sot m-a informat prin email ca nu are de gand sa imi returneze aceasta suma de bani, in octombrie 2010.
Atunci.. ghinion, pe cale judecatoreasca nu mai puteti recupera acea suma, dreptul dvs fiind prescris.
Dvs din pacate nu ati luat nicio masura din oct 2010 incoace.
Daca reusiti sa il convingeti sa va dea macar 100 de lei din datorie si sa o puna in scris atunci puteti recupera intreaga suma. Il rugati frumos sa va dea macar 100 de lei, faceti o chitanta ca ati primit banii si semnati amandoi. Apoi puteti sa ii deschideti proces pentru ca a recunoscut datoria.
Ki24 a scris:

Banii au fost inmanati sotului, inainte de casatorie, care a avut loc in septembrie 2006.
Hartia la mana nu precizeaza data la care vor fi restituiti banii, este trecuta doar data la care a fost semnata: mai 2009.
Divortul a avut loc in octombrie 2009.
Fostul sot m-a informat prin email ca nu are de gand sa imi returneze aceasta suma de bani, in octombrie 2010.

Din ce spuneți nici nu rezultă că este vorba despre un împrumut.
Abia după ce se poate dovedi că banii au fost „înmânați” cu titlu de împrumut se poate vorbi de termene de prescripție sau alte lucruri în vederea recuperării sumei.
Ki24 a scris:

Buna ziua,

Am o hartie de mana de la fostul meu sot, scrisa in timpul casatoriei. In aceasta declaratie este me tionat faptul ca sotul meu a luat de la mine, inainte de casatorie, suma de 35 mii euro. Hartia este datata mai 2009.
Pot recupera acesti bani?

Trebuie probat ca s-au luat acesti bani.
Daca se va prova se numeste dovada in justitie.
Daca nu se dovedeste inseamna ca actul nu produce efecte juridice.
E ceva simplu dar si complicat in acelasi tine intrucat tine de dovezi si de alte aspecte de drept.

Ati consultat un avocat specialist care v-a spus ce parere are dupa ce ati discutat detaliat si a studiat actele?