avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesorala

Buna ziua!

1. Masa succesorala se poate stabili pana in ziua dezbaterii succesiunii?
2. Ce inseamna mai exact "dezbaterea succesiunii"? Unui succesibil I se cere vreun acord in aceasta etapa? In ce privinta?

Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 10 August 2014
ContSters292683, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:10, 12 August 2014
Multumesc!
sorin_n a scris:

Buna ziua!

1. Masa succesorala se poate stabili pana in ziua dezbaterii succesiunii?
2. Ce inseamna mai exact "dezbaterea succesiunii"? Unui succesibil I se cere vreun acord in aceasta etapa? In ce privinta?

Multumesc!


Masa succesorala poate fi mai mare decat cea din certificatul de mostenitor.

Daca mostenitorii nu se inteleg si isi contesta drepturile nu mai se poate dezbate mostenirea la notar ci numai la instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la mostenire? WisdomLove WisdomLove Buna ziua, Am mostenit de la tatal meu 1/3 din casa parinteasca (a bunicilor). Mai sunt 2 propietari pe aceasta casa, respectiv fratele si sora tatalui meu, ... (vezi toată discuția)
Drept la un bun renuntat,succesiune nicole852107 nicole852107 Buna seara,am mai pus o intrebare de genul acesta,dar raspunsurile au fost diferite,asa caci sunt in ceata :(.problema sta asa...sora mea a facut act de ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor sau hotarare judecatoreasca RalucaBokor RalucaBokor Buna ziua, Imi puteti spune va rog care este diferenta intre un certificat de mostenitor eliberat de notar sau o hotarare judecatoreasca in cazul in care ... (vezi toată discuția)