Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesorala

Buna ziua!

1. Masa succesorala se poate stabili pana in ziua dezbaterii succesiunii?
2. Ce inseamna mai exact "dezbaterea succesiunii"? Unui succesibil I se cere vreun acord in aceasta etapa? In ce privinta?

Multumesc!
ContSters292683, utilizator
Multumesc!
sorin_n a scris:

Buna ziua!

1. Masa succesorala se poate stabili pana in ziua dezbaterii succesiunii?
2. Ce inseamna mai exact "dezbaterea succesiunii"? Unui succesibil I se cere vreun acord in aceasta etapa? In ce privinta?

Multumesc!

Masa succesorala poate fi mai mare decat cea din certificatul de mostenitor.

Daca mostenitorii nu se inteleg si isi contesta drepturile nu mai se poate dezbate mostenirea la notar ci numai la instanta.