Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz divort

Sotia mea s-aincaierat cu colegii de serviciu in urma cu 4 ani.A urmat disponibilizarea ei nelegala-proces-si dupa 2,5 ani reincadrare in post cu recuperarea salariilor din urma. In 4 ani a sta cca 1an6 luni somaj si ajut.social apoi cca 6 luni doar in intretinerea mea. Imediat dupa recuperarea postului si a banilor a inceput sa aibe un comportament aberant. Mi-a intentat divort si a povestit tuturor prietenilor , cunostintelor si colegilor de servici tot felul de baliverne despre mine cat si planul pe care-l are dupa ce va provoca si partajul, cum va imprumuta o suma din banca pentru sulta catre mine , rata lunara urmand sa o plateasca cu pensia alimentara pe care o voi datora pentru copilul meu minor in varsta de 15ani. Martorii ei sunt sora si mama. Mentionez ca are probleme psihice vizibile dar nu sunt in posesia unui diagnostic oficial dat de un psihiatru. Isi administreaza permanent 3-4 tipuri de medicamente specifice bolilor psihice : antiepileptice,antidepresive, somnifere,care zac prin bucatarie si sufragerie, la vedere.. Problema dureaza de cca.2 ani dar pt confortul psihic al copilului meu doresc sa blochez divortul macar pana devine major sau pana pleaca din localitate , cum ar fi student care sa vina in localitatea de domiciliu doar in vacante. Motivele declarate ale divortului sunt:
-separare de drept si de fapt,
-lipsa de comunicare
-lipsa relatii intime .
Ce-i de facut pentru evitarea/amanarea divortului? Se poate din punct de vedere juridic? Cum ? sau sunt condamnat, dupa noile legi divortul pronuntandu-se oricum, chiar daca reclamanta este partea vinovata?
1. nu s-a aprobat interogatoriul pentru ca nu ar fi adus nimic nou in proces
2. nu puteti - pensia de intretinere este pentru nevoile actuale ale copilului, nu pentru cele de peste 2-3 ani
3. Nu e o intrebare. Copilul nu a fost incredintat, amandoi parintii exercitati autoritatea parinteasca (presupun, ca n-ati specificat decat domiciliul si pensia de intretinere)
4. cel mai probabil, cheltuielile de judecata vor ramane compensate
Da puteti face un cont in care sa virati pensia intretinere minor ( chiar este mai indicat asa ) insa banii vor fi cheltuiti pentru interesul copilului acum si nu peste ani. Asta inseamna defapt contributia dumneavoastra din punct de vedere material . Din punct de vedere al educatiei aveti dreptul de vizita in ideea in care oricum aveti custodie comuna a minorului conform NCC

Cat despre faptul ca la partaj ati putea castiga locuinta ( pt. ca mai apoi sa luati copilul) este ilogic si inuman in acelasi timp. Judecatorul va va acorda locuinta doar daca puteti dovedi cu acte ca ati contibuit mai mult si atunci partajarea va fi altfel decat 1/2.
Am spus imoral deoarece nu cred ca un copil trebuie sa sufere din pricina orgoliilor parintilor.
care defapt ar trebui sa se gandeasca cum sa indulceasca durerea copilului care doreste sa aiba ambii parinti pe care ii iubeste neconditionat ;i nu la valoarea materiala a bunurilor.
Va doresc sa reusiti in demersul dumneavoastra si sa va bucurati de reusitele copilului pe care cu siguranta il iubiti amandoi. Sarbatori fericite
laura1964 a scris:

Da puteti face un cont in care sa virati pensia intretinere minor ( chiar este mai indicat asa ) insa banii vor fi cheltuiti pentru interesul copilului acum si nu peste ani. Asta inseamna defapt contributia dumneavoastra din punct de vedere material . Din punct de vedere al educatiei aveti dreptul de vizita in ideea in care oricum aveti custodie comuna a minorului conform NCC

Cat despre faptul ca la partaj ati putea castiga locuinta ( pt. ca mai apoi sa luati copilul) este ilogic si inuman in acelasi timp. Judecatorul va va acorda locuinta doar daca puteti dovedi cu acte ca ati contibuit mai mult si atunci partajarea va fi altfel decat 1/2.
Am spus imoral deoarece nu cred ca un copil trebuie sa sufere din pricina orgoliilor parintilor.
care defapt ar trebui sa se gandeasca cum sa indulceasca durerea copilului care doreste sa aiba ambii parinti pe care ii iubeste neconditionat ;i nu la valoarea materiala a bunurilor.
Va doresc sa reusiti in demersul dumneavoastra si sa va bucurati de reusitele copilului pe care cu siguranta il iubiti amandoi. Sarbatori fericite

Scuze, cred ca s-a inteles gresit : voi vira pensia alimentara intr-un cont bancar pe numele minorului carui cont ii voi asocia un card pe care-l voi inmana copilului personal , asa incat el (si numai el) va decide ce va face cu banii.

N-am nici cea mai mica intentie de a-mi santaja emotional copilul vizavi de locuinta!
Din moment ce plata locuintei a fost facuta de catre parintii mei , asa cum se specifica in ceva documente, si in fata unor martori , iar din partea ei nu s-a platit nici macar 1 (un) leu, nu vad ca ar fi ilogic si inuman sa-mi fie atribuit in mare majoritate imobilul, dar mi-s-ar parea ilogic si inuman ca "fosta" sa ramana cu 2 locuinte (mai are una mostenita de la parinti) iar eu sa raman pe drumuri , in conditiile in care prezenta mea in acest judet se datoreaza "fostei" si in imobilul in cauza am investit tot ce-am avut , fara a ma gandi la ce s-ar putea intampla.

Cu alte cuvinte , nu voi putea sta cu chirie si plati si pensia alimentara deci voi cam pleca din tara sa-mi caut norocul pe aiurea , si gata cu pensia alimentara , gata si cu avutul aproape al ambilor parinti...e un fapt pur economic caruia n-am cum sa ma opun , doar daca castig la Loto, gasesc vreo comoara, etc...

Ca un exemplu in ceea ce inteleg eu prin menajarea copilului, este faptul ca in ultimii 5 ani am platit ca un bou toate utilitatile casei iar "fosta" a strans banii cu care ar fi trebuit sa contribuie la plata utilitatilor si i-a folosit in schimbarea usilor, ferestrelor, gresiei si faiantei (desi imobilul avea din toate, dar nu modelul si culoarea agreeata de "d-na") intentionand sa-si impuna un drept de creanta in eventualul viitor partaj.

Neplata utilitatilor ar fi dus la sistarea lor si prabusirea unui confort minim al minorului , deci am continuat sa platesc unilateral si sa-mi cumpar camasi de 6 lei de la SH in timp ce sotia "investeste" in parfumuri gen "Yv...Roch...rd" ..." stii e 100 de euro da' l-am luat cu 20% reducere!" Asta o fi logic ? Dar moral?!

Si treaba "tare" este ca la momentul "modernizarii" am avut mare scandal deoarece propuneam sa investeasca banii in alt ceva sau sa-i faca un cont de economii copilului iar santajul din partea ei a fost bineinteles amenintarea cu divortul, asa ca cu scarba si uluiire am acceptat situatia. Cand am interpelat-o asupra platii a 1/2 din utilitati a zis ca "ce?! nu-i casa ta?!" platerste-le!...iar la divort a scris in intampinarte precum ca "ne-am separat cu cheltuielile"

ContSters328374, utilizator