avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Limita de varsta la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Limita de varsta la pensionare

nascut pe 01 nov. 1953 ; stagiul total de cotizare 33 ani 5 luni 5 zile din care 22 ani 11luni 17 zile grupa a ll de munca . Dupa un calculator de limita de varsta gasit pe net aveam o reducere de 5 ani la limita de varsta , deci aveam dreptul de a iesi la pensie la varsta de 60 de ani . Intrebarea e daca am dreptul de a iesi la pensie acu sau la ce varsta pot iesi la pensie ?! #-o
1. In carnetul de munca sau in adeverintele de grupa de munca angajatorul este obligat sa treaca si procentul in care ati lucrat in grupe superioare de munca.

2. Procentul este intre 70% - 100% si reprezinta cat din timpul lucrat intr-o zi s-a incadrat in grupe superioare de de munca.

3. - Nu exista respingere de dosar la pensie ci exista o decizie a Casei de Pensii prin care nu se aproba pensionarea si se si motiveaza aceasta decizie.
- Asadar nu exista respingere fara motiv.
- Cereti Casei de Pensie sa va justifice, legal, in scris, motivul.
Slavinia a scris:

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%, puteti sa va depuneti in orice moment de-acum incolo ,dosarul pentru pensie limita de varsta.

Precum ati spus si dvs, puteati solicita acest lucru inca de anul trecut, la implinirea varstei de 60 ani.



Poate deranjeaza nestiinta mea in acest domeniu dar asi dori sa inteleg si eu cum e cu anii de grupa si cu procentele , deci din cei 22 de ani lucrati in grupa 2-a cati sunt 100% si cati X%
tudorvaleriu a scris:

1. In carnetul de munca sau in adeverintele de grupa de munca angajatorul este obligat sa treaca si procentul in care ati lucrat in grupe superioare de munca.

2. Procentul este intre 70% - 100% si reprezinta cat din timpul lucrat intr-o zi s-a incadrat in grupe superioare de de munca.

3. - Nu exista respingere de dosar la pensie ci exista o decizie a Casei de Pensii prin care nu se aproba pensionarea si se si motiveaza aceasta decizie.
- Asadar nu exista respingere fara motiv.
- Cereti Casei de Pensie sa va justifice, legal, in scris, motivul.

Multumesc de raspuns . De un real ajutor si de aceea asi dori sa va spun ca in carnetul de munca am scris clar ca am " total timp efectiv lucrat gr.ll - 100% 22 ani 11 luni 17 zile " deci am 22 ani de 100% in grupa a 2-a cea ce miar aduce ( aici nu sunt eu in clar ) o reducere de 5 ani din limita de varsta , sau nu ?! In ce priveste motivarea respingerii pensiei va pot spune ca la rubrica motivare nu scrie nimic deci la mine exista respingere fara motiv . Deci ce ma sfatuiti sa fac ?!
~ Conținut șters la cerere ~
Acum sunt si eu lamurit cum e cu procentul si grupa , dar ce nu inteleg e de ce nu s-a tinut cont ca am 22 ani 100% in grupa 2-a si de ce mi s-a respins pensia fara nici o motivare . Ce ma sfatuiti sa fac ?!

Alte discuții în legătură

Pensionare cu probleme Ina16 Ina16 As dori cateva informatii privitoare la modalitatea de pensionare. Tatal meu s-a nascut in anul 1953. Vechimea in munca este de 39 de ani si 5 luni, dintre ... (vezi toată discuția)
Pensie la limita de varsta troanta troanta am depus dosarul pentru pensionare la limita de varsta pe data de 1.03.2009dar am primit respingere deoarece nu-mi recunosteau grupa IIa in procent de 100 % ... (vezi toată discuția)
Pensie la limita de varsta, anticipata, sau anticipata partiala adriandanciu90 adriandanciu90 Buna ziua. Tata este nascut in martie 1958, in momentul de fata are 56 de ani si jumatate. A lucrat 32 de ani, dintre care 22 de ani in grupa a 2-a. Exista ... (vezi toată discuția)