avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Impacarea complicei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Impacarea complicei

intr un dosar de inselaciune complicele poate sa primeasca o incetare a procesului daca se impaca cu partile vatamate? se poate separat sau neaparat trebuie sa se impace si faptuitorul?
acordul de mediere este o INSTITUTIE JURIDICA diferita de IMPACARE. Sunt institutii diferite si au naturi juridice si conditii juridice diferite.

Medierea la infractiunile unde impacarea e posibila, poate avea loc pana la finele procesului, conditiile impacarii, diferind de conditiile acordului de mediere. Conditiile acordului de mediere sunt stipulate in legea medierii art 67-70 si nu in Noul cod de procedura penala unde se stipuleaza DOAR EFECTELE juridice procesual penale ale acordului. Conditiile acordului de mediere sunt fixate si stabilite de legea medierii.

ART 16 lit g referitor LA ACORDUL DE MEDIERE IN CONDITIILE LEGII .... --MEDIERII.
Am un caz pe rol - in apel, furt din 2013, sentinta in sept 2013, iar in iulie 2014 s-a suspendat apelul in baza contractului de mediere, urmeaza sa se depuna acordul de mediere (acord ce se semneaza cand faptuitorul rost de suma ceruta de pers vatamata - la sf lui august).

La mediator intelegerea/impacarea poate avea loc inaintea procesului penal (inainte de a se depune plangere ori de a fi facut denuntul, ori inainte de sesizarea din oficiu) si in timpul procesului pana la sentinta penala definitiva. Medierea nu este conditionata de etapele procesual penale. Acordul de medere are efecte juridice de drept, in baza art 16 lit g.

Si eu domnule avocat am scris a mia oara despre aceste lucruri, dar tin sa le re-re-reprecizez deoarece unii inca sustin contrariul legii medierii si contrariul practicii referitor la acordurile de mediere.

Dle mediator, ce sustinem noi aici, sunt numai opinii, astept cu nerabdare jurisprudenta, pana la urma, daca ar fi asa, aceste reglementari sunt in avantajul partilor, ar fi fost bine daca legiuitorul ar fi fost explicit in acest sens, fara a lasa loc de interpretari.
patrascu razvan a scris:

Dle mediator, ce sustinem noi aici, sunt numai opinii, astept cu nerabdare jurisprudenta, pana la urma, daca ar fi asa, aceste reglementari sunt in avantajul partilor, ar fi fost bine daca legiuitorul ar fi fost explicit in acest sens, fara a lasa loc de interpretari.


de acord ca ar trebui o prevedere expresa.

asa cum am spus, voi reveni cand voi depune acordul de mediere la dosarul suspendat in apel, si cand acel proces penal va inceta in baza acordului de mediere. Va fi un precedent de la care s-ar putea trage concluzii efective in sustinerea celor scrise de mine mai sus.


si eu astept cu nerabdare jurisprudenta si daca voi primi si voi arata in fata instantei instanta va fi obligata sa procedeze la fel ca instanta cealalta? sau poate ca o instanta va inceta procesul pe baza acordului de mediere si o alta instanta nu va proceda la fel?
puncuskaa a scris:

si eu astept cu nerabdare jurisprudenta si daca voi primi si voi arata in fata instantei instanta va fi obligata sa procedeze la fel ca instanta cealalta? sau poate ca o instanta va inceta procesul pe baza acordului de mediere si o alta instanta nu va proceda la fel?

Daca se va intampla asa, fiind destul de posibil, se va sesiza ICCJ în vederea pronunţării unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept(art.475 c.p.p.)

Alte discuții în legătură

Acord mediere in caz de furt pauldorin87 pauldorin87 In ce conditii pot face un acord de mediere,pt un dosar furt ajuns in instanta?.ma intereseaza daca cu aceasta mediere trebuie sa fie de acord si partea ... (vezi toată discuția)
Cum se poate retrage plângere penală pentru înşelăciune? citizenlaw citizenlaw Bună ziua! În 2014 am fost victimul unei înşelăciune şi am depus plângere penală. Acum câteva zile am primit un citat că trebuie să mă prezint ... (vezi toată discuția)
Impacare dupa citirea actului de sesizare oltul oltul in cazul infractiunilor in care impacarea inlatura raspunderea penala impacarea are efect daca intervine pana citirea actului de sesizare....eu am un proces pe ... (vezi toată discuția)