Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datornic la intretinere deja dat in judecata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datornic la intretinere deja dat in judecata

Buna seara,

Ce se intampla daca un proprietar de apartament dintr-un bloc are datorii la intretinere si este deja in instanta? Ce urmari comform legii vor fi?

Multumesc!
valentinaman, utilizator
Uneori atigi scopul fara a fi nevoie sa ajungi la capat. Important e sa faci ceva, sa actionezi, sa tinzi spre a atinge scopul propus: recuperarea debitelor.
cat de legala este situatia in care este o hotarare judecatoreasca si se apeleaza la firme de recuperatori
Ca sa raspund, strict la intrebarea despre cat de legala sau nu este angajarea unei firme de recuperatori, in conditiile in care as. prop. are deja o sentinta favorabila, va pot spune ca mai legal de atata nu se poate. Ca apelezi la serviciile unui ex. jr. sau a unei firme de recuperatori - este doar o optiune a com. executiv. Totul depinde de raportul performanta / pret /rapiditatea recuperarii debitului.
Noi nu am apelat niciodata la serviciile unor firme de recuperatori. Am colaborat numai cu executori jr. - unii mai „buni”, altii mai putin eficienti...
In fine, opinia mea este sa determinam - prin discutii si consilieri, acei proprietarii aflati cu voie sau fara voie intro astfel de situatie neplacuta, ca este mult mai bine sa colaboreze cu conducerea as. de prop. in vederea „iesirii din criza” fara a apela la mediatori sau instante jr. Daca se poate. Daca nu, atunci cheltuielile vor fi mult mai mari.
Revin si spun ca daca omul este incapatzanat, se ajunge ca un apartament cu valoaarea de piata de 40.000 E, a fost achizitionat la licitatie cu 21.000 E (caz concret, la noi in asociatie), astfel ca dupa achitarea tuturor datoriilor proprietarii (sot-sotie, divortati) sau ales fiecare numai cu cate 5000E!!!